دبیر هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل‌پرایس: ضرورت صادرات ۱۲ میلیون تن فولاد بر اساس برنامه طرح جامع فولاد کشور
دبیر هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل‌پرایس گفت: بر اساس برنامه طرح جامع فولاد کشور، ۱۲ تا ۱۵ میلیون تن از ۵۵ میلیون تن فولاد باید صادر شود.

به گزازش  چیلان ،کیوان جعفری طهرانی در هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل‌پرایس اظهار کرد: تهدید صنعت فولاد کشور توسط کشورهای منطقه موضوعی است که مغفول باقی مانده است. خط لوله تاپی یا همان ترانس افغانستان برای انتقال گاز یکی از اتفاقاتی است که اگر اجرایی و به پاکستان و هندوستان وصل شود، خطری برای فولاد ایران خواهد داست و این درحالیست که طالبان نیز امنیت انتقال این خط را اعلام کرده است.

وی با بیان این که گاز رسانی به هندوستان برای فولاد ایران خطرناک است چون در چند سال آینده تولید فولاد هندوستان به ۳۵۰میلیون تن میرسد، افزود: عمان در ۲۰۳۰ قرار است به تولید ۲۵میلیون تن فولاد برسد، این درحالیست که طی ۳ روز گذشته قطر عمان و امارات اعلام کردند که ۳میلیارد دلار برای تامین گاز از طریق خط دلفین قطر در نظر خواهند گرفت و در نهایت منجر به افزایش تولید فولاد این کشورها خواهد شد.

دبیر هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل‌پرایس خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه طرح جامع فولاد کشور، ۱۲ تا ۱۵ میلیون تن از ۵۵ میلیون تن فولاد باید صادر شود و این در حالیست که ۴ سال بیشتر فرصت باقی نمانده است؛ حال اگر توسعه صادرات نداشته باشیم بازار فولاد منطقه را به قطر عمان پاکستان خواهیم باخت.

وی ادامه داد: تامین خوراک کارخانه‌های جنوب کشور قرار است از کدام کشورها تامین شوند؟ این در حالیست که با حضور طالبان امکان استفاده از معدن حاجی گک افغانستان از دست رفت و پاکستان با طالبان برای این معدن به توافق رسید. از طرف دیگر هند نیز به ذخیره قطی بسیار بالایی از سنگ‌آهن رسیده است.

جعفری طهرانی تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود؛ باید دید قراردادهایی که در خارج از کشور و توسط دیگر کشورها در حوزه فولاد بسته می‌شود چه تاثیری بر صنعت فولاد کشور خواهد داشت.

2

تاریخ انتشار : ۹ آبان ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۲
شناسه مطلب : 38956
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی