دست‌یابی به بیشترین تعداد تعویض پاتیل سرباره با کمترین توقف کوره‌های قوس الکتریکی
طی فروردین‌ماه سال جاری درمجموع4 هزار و 162 پاتیل سرباره، تعویض و در حوضچه‌های سرباره تخلیه گردید و تنها 0.03 دقیقه بر ذوب، توقف ناشی از تعویض پاتیل سرباره به کوره‌های قوس وارد آمد. این در حالی بود که رکورد قبلی تعویض پاتیل در مهرماه سال 1400 و به تعداد 3 هزار و 988 پاتیل به ثبت رسیده بود.

به گزارش  چیلان ، واحد حمل و فراوری سرباره شرکت فولاد مبارکه، این واحد توانست در فروردین‌ماه ۱۴۰۱ در لبیک به پیام مقام معظم رهبری در سال «تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» و شرایط دشوار تحریم‌های ظالمانه، بیشترین تعداد تعویض پاتیل سرباره با وارد شدن کمترین توقف به کوره‌های قوس الکتریکی را با عزم راسخ و تلاش خستگی‌ناپذیر ثبت کند.

رحیم خلقی، رئیس واحد حمل و فراوری ســـرباره با اعلام این خبر افزود: طی فروردین‌ماه سال جاری درمجموع۴ هزار و ۱۶۲ پاتیل سرباره، تعویض و با یاری خداوند بدون هیچ حادثه‌ای در حوضچه‌های سرباره تخلیه گردید و تنها ۰.۰۳ دقیقه بر ذوب، توقف ناشی از تعویض پاتیل سرباره به کوره‌های قوس وارد آمد. این در حالی بود که رکورد قبلی تعویض پاتیل در مهرماه سال ۱۴۰۰ و به تعداد ۳ هزار و ۹۸۸ پاتیل به ثبت رسیده بود.

وی خاطرنشان کرد: در فروردین‌ماه رکورد حمل روزانه پاتیل سرباره به تعداد ۱۶۰ پاتیل و بدون وارد شدن هیچ‌گونه توقف به کوره‌های قوس نیز ثبت گردید. این موفقیت ارزشمند در شرایطی محقق شد که واحد حمل و فراوری سرباره با مشکلاتی ازجمله عدم تناسب حجم حوضچه‌های سرباره با میزان سرباره تولیدی و مستهلک شدن مکانیسم‌های پاتیل‌بر و کمبود نیرو و تأمین قطعات مصرفی و یدکی مکانیسم‌ها روبه‌رو بود.

رئیس واحد حمل و فراوری ســـرباره در ادامه به نتایج دست‌یابی به این رکورد اشاره کرد و افزود: رسیدن به تولید مطابق با اهداف تعریف شده و ثبت رکورد تولید روزانه و ماهانه در فولادسازی همچنین افزایش اعتمادبه‌نفس کارکنان واحد سرباره ازجمله مهم‌ترین نتایج دست‌یابی به این رکورد بود.

وی حمایت‌های بی‌دریغ مدیر عامل و معاون بهره‌برداری و همچنین مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی، مدیران حمل‌ونقل و پشتیبانی و فولادسازی و ریخته‌گری مداوم و حضور مستمر و گرم آنان در بین کارکنان، تلاش بی‌وقفه کارکنان کارشناسی و راهبری و تعمیرات واحد سرباره، انجام به‌موقع تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده و افزایش ۱۹ درصدی آماده‌به‌کاری مکانیسم‌های پاتیل‌بر، استفاده بهینه از تمام ظرفیت‌های موجود و تلاش در جهت بومی‌سازی و استفاده از پتانسیل‌های درون‌واحدی و همچنین ایجاد فضای کاری صمیمانه بین کارکنان واحد سرباره و کوره‌های قوس الکتریکی را از عوامل مؤثر در دست‌یابی به این رکوردها برشمرد.

خلقی در پایان از حمایت‌های مدیر ارشد خدمات و فنی و پشتیبانی، مدیریت ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم ومدیر حمل‌ونقل و پشتیبانی در دست‌یابی به این رکوردها قدردانی کرد.

حمید خلجی سرپرست تعمیرات حمل و فراوری سرباره در خصوص این خبر افزود: عوامل مؤثر در کسب رکورد ۱۶۰ ذوب در روز و سه روز رکورد متوالی، بازرسی‌های به‌موقع و تعمیرات پیشگیرانه است که منجر به کاهش هزینه‌ها و کاهش نفرساعت تعمیراتی شد و همچنین آماده‌به‌کاری بیش از ۹۵ درصد پاتیل‌برها را به همراه داشت که بیشترین درصد آماده‌به‌کاری و کمترین توقفات در سوابق این واحد است.

رضا رفیعی مسئول شیفت حمل و فراوری سرباره نیز در این خصوص افزود: از مهم‌ترین عوامل تحقق موفقیت‌ها و ثبت رکورد در بخش‌های مختلف شرکت فولاد مبارکه، به‌خصوص ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، استفاده بهینه از دانش و تجارب قبلی است. این تجارب طی سال‌های گذشته و با پشت سر گذاشتن چالش‌های مختلفی مانند انرژی و مواد اولیه و شرایط بازار و… به وجود آمده و تیم‌های کاری مختلف با ثبت دانش و تجارب، این چالش‌ها را به فرصت تبدیل کرده‌اند. واحد سرباره نیز هم‌راستا با سایر واحدهای شرکت با بهره‌گیری از تجارب قبلی در رشد و ارائه سرویس مطلوب، بر تولید تأثیرگذار بود.

مصطفی ملکی، اپراتور پاتیل‌بر نیز یادآور شد: تلاش بی‌وقفه کارکنان راهبری و تعمیرات واحد سرباره حتی در ایام تعطیلات نوروز در جبهه تولید نمایان بود و آنان نیز با هم‌دلی و صمیمیت، بدون بروز حادثه در این موفقیت‌ها نقش‌آفرینی کردند.

افشین یوسفی، اپراتور هماهنگ‌کننده پاتیل‌برها نیز در این خصوص گفت: ارتباط تنگاتنگ بین کوره‌های قوس الکتریکی و دفتر شیفت سرباره در اولویت‌دهی به تولید کوره‌های قوس و همکاری بین تیم‌های تعمیراتی و پیمانکاران مربوط در واحد سرباره که در نوع خود مثال‌زدنی است و می‌تواند ما را به تحقق اهداف بعدی و بهره‌وری بیشتر امیدوار کند، از عوامل دست‌یابی به این موفقیت‌هاست.

سعید صفری، تعمیرکار تجهیزات مکانیک اضطراری نیز در ادامه خاطرنشان کرد: علی‌رغم چالش‌ها و نواقص در بخش قطعات و مواد مصرفی تعمیرات سرباره و همچنین موضوع استهلاک مکانیسم‌های پاتیل‌بر، تیم تعمیرات سرباره با پشتیبانی تمام‌وقت با ظرفیت کامل، به‌خصوص در تعطیلات، اجازه توقف و ایجاد کوچک‌ترین اختلالی در تولید را نداد که در این زمینه از تلاش گروهی همه همکاران قدردانی می‌کنم.

2

تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۵
شناسه مطلب : 42161
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی