چرا واحدهای ذوب القایی زیان‌ده شده اند؟
کیوان رحیم‌منش معاون بازرگانی مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان اظهار داشت: قیمت‌های پایه عرضه در بورس کالا، واحدهای ذوب القایی را به شدت آزار می‌دهد و قیمت شمش، باعث ضرردهی کارخانجات ذوب القایی به ویژه در پنج، شش ماه اخیر شده است. این موضوع باعث شده تا برخی از واحدها جهت پیشگیری از ضرر، تولید خود را کاهش دهند و برخی دیگر نیز خطوط تولید خود را کاملاً تعطیل کنند.

به گزارش  چیلان ، کیوان رحیم‌منش معاون بازرگانی مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان در گفت‌وگو با  چیلان  اظهار داشت: قیمت‌های پایه عرضه در بورس کالا، واحدهای ذوب القایی را به شدت آزار می‌دهد و قیمت شمش، باعث ضرردهی کارخانجات ذوب القایی به ویژه در پنج، شش ماه اخیر شده است. این موضوع باعث شده تا برخی از واحدها جهت پیشگیری از ضرر، تولید خود را کاهش دهند و برخی دیگر نیز خطوط تولید خود را کاملاً تعطیل کنند.

معاون بازرگانی مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان در خصوص میزان زیان وارد شده به واحدهای ذوب القایی به دلیل قیمت‌گذاری‌ غیرکارشناسی شمش فولادی در بورس کالا اظهار داشت: میزان این زیان متغیر است و نوسان آن مرتبط با قیمت آهن اسفنجی است.

در مقطعی این زیان برای واحدهای ذوب القایی به ازای هر کیلو ۱۵۰۰ تومان و در مقطعی برای مثال ۱۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو بوده است. این قیمت همان طور که گفتم عدد ثابتی نیست و بسته به هزینه‌های تولید تغییر می‌کند و ممکن است برای برخی شرکت‌ها ۲۵۰۰ تومان یا ۳۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو باشد…

متن کامل را در شماره ۱۰۳ نشریه  چیلان  بخوانید.

کیوان رحیم‌منش

2

تاریخ انتشار : ۲ مرداد ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۹
شناسه مطلب : 43380
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی