مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در همایش تخصصی انرژی در صنعت فولاد:پیشنهاد فعالسازی میادین گازی توسط فولاد مبارکه/ اهتمام فولاد مبارکه به بهینه سازی مصارف انرژی
محمد یاسر طیب نیا مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه در اولین همایش تخصصی انرژی در صنعت فولاد گفت: صنعت فولاد در کشور ما بر پایه مزیت هایی از جمله وفور گاز و برق شکل گرفته است و در حال حاضر از این حیث در رتبه دهم دنیا قرار گرفته ایم و این در حالی است که امروز این صنعت در همین زمینه با چالش هایی روبرو است.

به گزارش  چیلان ، مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه در اولین همایش تخصصی انرژی در صنعت فولاد اظهار کرد: صنعت فولاد کشور بر پایه مزیت های نسبی نظیر برق و گاز توسعه یافته و این در حالی است که امروز این صنعت در همین زمینه با چالش هایی روبرو است.

طیب نیا افزود: رقابت در عرصه بین المللی جدی است و باید در مورد توسعه ها و اقدامات دیگر برنامه ریزی هایی داشته باشیم. امروز علاوه بر چالش های بین المللی، تعارضاتی نیز وجود دارد و این مشکلات باید حل شود تا بتوانیم جایگاه خود را حفظ کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: هر چند در سال گذشته این همایش برگزار شد ولی امروز مشکلات زیادی وجود دارد و ۷۵ درصد گاز قطع شده است. امروز نگهداری کارخانه های فولادی با چالش مواجه شده است و این موضوع می تواند تبعات بدی را برای کشور داشته باشد. این در حالی است که از سال گذشته تاکنون تنها فولادی ها اقداماتی را انجام داده اند.

وی ادامه داد: روند استفاده از گاز به طور کلی در حال افزایش است و با توجه به برنامه ریزی برای تولید ۵۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ و مجوزهایی که بالغ بر ۱۰۰ میلیون تن ایجاد شده چالش هایی را در آینده ایجاد کرده است. ۵۰ درصد مصارف در کشور خانگی و نیروگاهی است. صنعت فولاد حدود ۳ درصد گاز کشور را به عنوان واحد صنعتی گاز محور مصرف میکند.

طیب نیا اظهار کرد: اگر بخواهیم اتفاقی ویژه ای در کوتاه مدت رخ دهد با توجه به زمان بر بودن سرمایه گذاری در میادین گازی، کارهایی عملیاتی برای صرفه جویی در مصارف خانگی را مطرح کردیم که البته سازمان های مربوطه باید محور این کار می شدند. پیشنهادهایی عملیاتی برای طرح جایگزینی بخاری و اهدای پاداش به مشترکین کم مصرف مطرح شد.

نیا 2 2

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: راندمان تولید برق نیروگاهی حدود ۳۸ درصد است و در بسیاری نقاط کشور راندمان ۲۰ درصدی را مشاهده می کنیم که با افزایش راندمان می توانیم شاهد کاهش مصرف گاز در مصارف نیروگاهی باشیم. این کار با سرمایه گذاری کمی در کوتاه مدت قابل انجام است که می تواند مشکلات را تا حدی کاهش دهد. فولاد مبارکه در این حوزه ورود کرده و نیروگاهی با راندمان ۶۰ درصد و پیشرفت ۶۵ درصد در پروژه را شاهد هستیم.

طیب نیا اظهار کرد: در حوزه کاهش مصرف برق نیز به همین صورت است. مصرف صنعت فولاد چیزی حدود ۷ درصد است و با توجه به زیاد بودن مصرف خانگی باید اقداماتی را انجام دهیم.

وی موضوع تولید دی اکسید کربن را موضوع مهمی دانست و افزود: تولید دی اکسید کربن ۱.۹ تن به ازای تولید هر تن فولاد است. در فولاد مبارکه این عدد ۱.۶ تن است که از بنچ مارک ها جلو هستیم. در مصرف آب نیز فولاد مبارکه ۲.۲ متر مکعب برای هر تن مصرف می کند که بهتر از بنچ مارک ها است.

طیب نیا در ادامه گفت: فولاد مبارکه برای تولید برق ۹۱۴ مگاوات سیکل ترکیبی و ۲۰۰ مگاواتی بادی در دست احداث دارد که ۲.۵ میلیون تن دی اکسید کربن با این پروژه ها در سال کاهش خواهد یافت.

مدیر عامل فولاد مبارکه افزود: به خاطر کمبود انرژی در گندله سازی ۶۹۱هزار تن، احیا مستقیم ۱۲۰۷هزار تن، ریخته گری مداوم ۸۰۰هزار تن، احیا مستقیم سبا ۴۱۸ هزار تن افت تولید را در فولاد مبارکه شاهد بوده ایم. ۳۰ میلیون یورو سرمایه گذاری برای صرفه جویی در مصرف انرژی انجام شده و پروژه هایی ۹۸۴ میلیون یورو پروژه فعال است که اهتمام فولاد مبارکه را به بهینه سازی مصارف انرژی نشان می دهد

وی گفت: ۱.۲ میلیون یورو پروژه های آبی است که در دست اقدام بوده و تا جمع این اعداد چیزی حدود ۳ میلیارد یورو است

طیب نیا بیان کرد: فعالسازی میادین گازی توسط فولاد مبارکه پیشنهاد شده و در دست مطالعه است که چیزی حدود یک میلیارد یورو نیاز به سرمایه گذاری دارد که وزارت نفت باید در زمینه اعطای مجوزات همکاری کند.

مدیر عامل فولاد مبارکه گفت: در زمینه تولید برق نیز مجوزات در حال پیگیری است که روند آن توسط وزارت خانه باید تسریع شود. باید تضمین داده شود که گاز و برق تولید شده به خود صنایع تعلق بگیرد.

طیب نیا افزود: در کوتاه مدت سرمایه گذاری های متعددی برای کاهش مصرف، بهینه سازی و… انجام شده و این اتفاق نه تنها در فولاد مبارکه بلکه در کشور باید اتفاق بیافتد. باید جذابیت برای سرمایه گذاران ایجاد شود تا در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

2

تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۴
منبع : ایراسین
شناسه مطلب : 46194
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی