محمد زمانیان، معاون مالی فولاد سنگان : تولید و فروش گندله در فولاد سنگان /چالش‌های حوزه سودآوری
شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان برنامه تولید ۵ میلیون تن گندله و ۳/۵ میلیون تن کنسانتره را در سال ۱۴۰۱ خواهد داشت که با توجه به شرایط تولیدی، هدف دستیابی به ظرفیت اسمی در تولید کارخانه گندله سازی است.

به گزارش  چیلان ،معاون مالی شرکت فولاد سنگان گفت: با توجه به پایش‌های متوالی این شرکت، میزان تولید و فروش برنامه ریزی شده محقق و گفتنی است میزان رشد سود خالص و عملیاتی به ترتیب بیش از ۱۳ و ۲۰ درصد پیش بینی می‌گردد.

 محمد زمانیان افزود: با توجه به بحران‌های جاری در دنیا، میزان تقاضای فولاد کاهش یافته که متعاقباً کاهش نرخ فولاد را در پی داشته و نکته قابل توجه در این حوزه، افزایش سودآوری فولاد سنگان است که نقطه قوت آن، تولید پایدار کارخانه کنسانتره سازی است که امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش تولید را در پی داشته و افزایش ۱۳۸ درصدی تولید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از دلایل افزایش سودآوری فولاد سنگان خواهد بود.
وی به دیگر دلایل افزایش سودآوری اشاره کرد و افزود: افزایش تولید موجب کاهش بهای تمام شده گندله می‌گردد که این موجب افزایش سود آوری فولاد سنگان در حوزه تامین پایدار این محصول بوده و کاهش میزان قیمت سنگ، ریکاوری سنگ در بخش تولید از دیگر دلایل افزایش سودآوری فولاد سنگان است.
چالش‌های حوزه سودآوری
اولین موضوع در حوزه چالش‌های سودآوری، حمل و نقل است و با توجه به مشکلات حوزه زیرساختی (ریلی و جاده ای) عدم توجه کافی به این حوزه راهبردی، بدون شک موجب اختلالات جدی در حوزه تولید و البته سودآوری خواهد شد.
معاون مالی فولاد سنگان با اشاره به مشکلات این حوزه یادآور شد: تولید روزانه گندله در فولاد سنگان حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار تن گندله بوده و ارسال محصول نهایتا در روز ۱۰ هزار تن است (بصورت جاده و ریلی) که همواره بیش از هشت هزار تن محصول (گندله) در پایل‌های ذخیره باقی مانده و اگر به موقع ارسال و فروخته نشود، بدون شک منابع مالی ما دچار مشکل شده و طرح‌های توسعه‌ای و دیگر برنامه‌ها را مختل می‌کند.
زمانیان گفت: بی شک بحث تأمین قطعات یدکی از موارد مورد تاکید در روند تولید است که فولاد سنگان با عنایت به تجارب شرکت‌های دانش بنیان و سازندگان بومی، بسیاری از قطعات را مهندسی معکوس نموده و البته بعضی از قطعات، نیازمند واردات است که بحث تأمین ارز، انتقال ارز و ارسال محصول انتخاب شده از دیگرموانع روند تسریع در کار است.
وی در ادامه به سرمایه گذاری‌های فولاد سنگان اشاره کرد و افزود: فولاد سنگان با توجه به سودآوری مناسب، سعی در تثبیت منابع و سرمایه گذاری در طرح‌های توسعه‌ای نموده که درافق چهار ساله (در قالب برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت) که در بخش ارزی و ریالی حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده که در سال ۱۴۰۱، حدود هشت هزار در طرح‌های زیرساختی و سرمایه‌ای خواهد بود.
زمانیان گفت: در بخش زیرساخت ها، تأمین پایدار برق، آب و گاز مورد نظر خواهد بود که ان شاءالله بتوانیم تأمین پایدار موارد ذکر شده را داشته باشیم و در بخش توسعه‌ای افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی، کارخانه کنسانتره هماتیت به ظرفیت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و سرمایه گذاری در دیگر حوزه ها، اطلاع رسانی خواهد شد.

2

تاریخ انتشار : ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۲
شناسه مطلب : 46555
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی