فوری و‌ مهمابطال معاملات آهن اسفنجی در بورس کالا/ آیا راهبردهای بورس کالا جلوی افزایش قیمت فولاد را خواهد گرفت؟
امروز یکشنبه ۳۰بهمن ماه بورس کالا میزبان عرضه ۵۰ هزار تن آهن اسفنجی بود که فقط معاملات ۸ هزار تن آن ( آهن و فولاد غدیر ایرانیان + فولاد شادگان) معادل 16 درصد آن مورد تایید بورس کالا قرار گرفت و بقیه معاملات ابطال شد!

به گزارش  چیلان ، امروز یکشنبه ۳۰بهمن ماه بورس کالا میزبان عرضه ۵۰ هزار تن آهن اسفنجی بود که فقط معاملات ۸ هزار تن آن ( آهن و فولاد غدیر ایرانیان + فولاد شادگان) معادل ۱۶ درصد آن مورد تایید بورس کالا قرار گرفت و بقیه معاملات ابطال شد!

میانگین قیمت کشف شده در معامله ۵ هزار تن آهن اسفنجی فغدیر برای تحویل در تاریخ ۳ اسفندماه، ۱۳۳۶۳ تومان در هر کیلو بود و نکته جالب آنکه معاملات سلف آهن اسفنجی فولاد شادگان برای تحویل در ۱۵ اسفندماه، حدود ۲ هزار تومان ارزان تر قیمت خورد و در سطح ۱۱۴۲۵ تومان در هر کیلو به ثبت رسید!

 خلاصه تحلیل  چیلان :

هر چند که دلیل مشخصی برای این ابطال از سوی بورس کالا اعلام نشده اما به نظر می رسد بورس کالا به دنبال استفاده از ابزار ابطال معاملات برای مقابله با افزایش قیمت ها در بازار فولاد است و در همین راستا طی یک هفته اخیر، هم معاملات شمش فولادی را ابطال کرده و هم آهن اسفنجی را و فقط رقابت در معاملات محصولات نهایی مثل میلگرد را مقبول دانسته است به طوری که مطابق گزارش تحلیلی  چیلان ، فاصله قیمت شمش و میلگرد در بورس کالا به ۲۰ درصد رسیده که بی سابقه است!
تجربه ابطال معاملات در گذشته و حتی در همین هفته پیش ثابت کرده که ابطال معاملات نمی تواند اثرگذاری سایر مولفه های موثر بر بازار فولاد همچون نرخ ارز و نرخ های جهانی را خنثی کند.

از سوی دیگر بورس کالا در اقدامی انقباضی، پیش پرداخت خریداران برای عرضه های شمش را از فردا اول اسفند از ۱۰ درصد به ۳۰ درصد افزایش داده تا بتواند با کاهش تقاضا، قیمت را کنترل کند. سوال اینجاست که چرا این اقدام دقیقاً در اول ماه که فقط تعداد کمی از خریداران نقدینگی لازم را دارند و بقیه نوردکاران درگیر پرداخت حقوق و عیدی پرسنل و مطالبات پایان ماه پیمانکاران خود هستند، اتفاق می افتد؟ اگر تصمیم بر استفاده از ابزار درصد پیش پرداخت برای کنترل بازار است، چرا از آن در هفته گذشته استفاده نشد؟ علاوه بر این، آیا قرار است برای معاملات سایر محصولات فولادی هم درصد پیش پرداخت افزایش یابد یا مثل راهبرد ابطال، باز هم تولیدکنندگان شمش فولادی قربانی می شوند؟

2

تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۴
شناسه مطلب : 47920
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی