قائم مقام شرکت معدنی و صنعتی صبانور در گفتگو با چیلان تشریح کرد:فصل توسعه در صبانور
مهندس رضا هاشمی عضو هیئت مدیره و قائم مقام شرکت معدنی و صنعتی صبانور در گفتگو با چیلان از وضعیت طرح های در حال اجرای این شرکت گفت و ابراز امیدواری کرد زنجیره تولید از معدن تا فولاد در صبانور به زودی تکمیل شود. وی همچنین تکمیل حفاری‌ها و بهبود اکتشافات و در ادامه اصلاح پروانه‌ها و افزایش ذخیره های معدنی این شرکت را از برنامه های آتی این شرکت برشمرد...

به گزارش  چیلان ، مهندس رضا هاشمی عضو هیئت مدیره و قائم مقام شرکت معدنی و صنعتی صبانور در گفتگو با  چیلان  از وضعیت طرح های در حال اجرای این شرکت گفت و ابراز امیدواری کرد زنجیره تولید از معدن تا فولاد در صبانور به زودی تکمیل شود. وی همچنین تکمیل حفاری‌ها و بهبود اکتشافات و در ادامه اصلاح پروانه‌ها و افزایش ذخیره های معدنی این شرکت را از برنامه های آتی این شرکت برشمرد.

قائم مقام شرکت معدنی و صنعتی صبانور با اشاره به جایگاه ویژه این شرکت در صنعت سنگ آهن کشور گفت: شرکت صبانور در زمره ۵ شرکت برتر حوزه سنگ آهن کشور و همچنین بزرگترین تولید کننده فرآورده های سنگ آهن در غرب کشور قراردارد.

وی توجه ویژه به اکتشافات را در اولویت برنامه های صبانور دانست و افزود: در همین راستا ۶۰ هزار متر حفاری که در برنامه ۱۴۰۱ داشتیم محقق شد و حتی پیش بینی ما این است که ذخیره ما بسیار بالاتر از ۱۰۰ میلیون تن باشد. همچنین برای سال ۱۴۰۲ نیز برنامه حفاری ۶۰ هزار متر را در برنامه داریم و افزایش ذخایر را پیش بینی می کنیم.

طرح های توسعه در صبانور

هاشمی ادامه داد: مناقصه احداث کارخانه ۲ میلیون تنی کنسانتره گلالی را برگزار کرده ایم که پیشنهادها در حال بررسی است و امیدواریم شرکت های توانمندی این پروژه را اجرا و در زمان مقرر تحویل دهند. همچنین یک فاز کنستانتره یک میلیون تنی را در شهرک داریم که در حال بررسی هستیم تا اگر ذخایر اجازه دهند و زیرساخت ها مهیا باشد، این ظرفیت را به ۲ میلیون تن افزایش دهیم.

عضو هیئت مدیره شرکت صبا نور افزود: یکی از زیرمجموعه های ما با نام صبا امید خاورمیانه نیز در حال اجرایی کردن طرح گندله است. دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز آن از چین در حال وارد شدن هستند و این کارخانه هم قابلیت افزایش ظرفیت از ۱ میلیون تن به ۲ میلیون تن گندله را دارد.

وی بیان کرد: برای یوتیلیتی ها و زیرساخت ها نیز خط انتقال آب از تصفیه خانه بیجار به طول حدود ۷۵ کیلومتر را در دست اجرا داریم. همچنین  انتقال آب از تصفیه خانه قروه به کارخانه گلالی هم در حال انجام است.

جبران چالش مازاد گندله در صبانور

قائم مقام شرکت معدنی و صنعتی صبانور در خصوص مشکلات و موانع پیش روی این شرکت گفت: به هر حال اکثر مجموعه های تولیدی در این حوزه با مشکلات خاصی مواجه هستند از جمله بحث های محیط زیستی و منابع طبیعی و یکسری موانع محلی و … که مجموعه صبانور با تعاملات لازم در پی حل این موانع و مشکلات است.

هاشمی در خصوص تامین مواد اولیه نیز گفت: همان طور که می دانید  شرکت های سنگ آهنی اخیرا با مشکل مازاد تولید گندله مواجه بودند اما مجموعه ما توانست در صادرات و فروش خود، این چالش را در نیمه دوم سال جبران کند و در حال حاضر نیز در بازارهای صادراتی خود فعال هستیم.

وی تصریح کرد: با مزایده‌ای که برگزار کردیم، برای اولین بار شرکت صبانور کنسانتره سنگ آهن را در رینگ صادراتی عرضه کرد و برنده آن مشخص شده و کارهای اولیه آن نیز انجام شده است .

 

از اکتشاف تا تکمیل زنجیره ارزش در دستور کار صبانور

وی همچنین در خصوص زنجیره تولید در صبانور گفت: ما معادن خود واقع در گلالی ، باباعلی و شهرک را داریم که  در زمینه تولید گندله،کنسانتره زنجیره ما در حال فعالیت است. ما زنجیره تکمیلی خود را در فولاد کردستان می بینیم و ۳۰ درصد از سهام فولاد کردستان را در اختیار داریم که با اجرای پروژه هایی که نام بردم، به نوعی صبانور دارای زنجیره کامل تولید از معدن تا فولاد خواهد شد.

هاشمی در خصوص برنامه های آتی این شرکت نیز گفت: برنامه های توسعه ای گسترده ای از اکتشاف تا تولید محصول نهایی در دستور کار ماست. برنامه ما تکمیل حفاری‌ها و بهبود اکتشافات و در ادامه اصلاح پروانه‌ها است چون برای توسعه‌ کاری خود  نیاز داریم که پروانه هایمان اصلاح شود. مسئله بعدی افزایش ذخیره‌ها است و همچنین سرمایه گذاری های در بخش تکمیل زنجیره ارزش نیز از دیگر برنامه های مهم ما خواهد بود. با اقداماتی که در دستور کار ما است آینده روشنی را برای شرکت متصور هستیم.

2

تاریخ انتشار : ۷ خرداد ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۶
شناسه مطلب : 50195
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی