راه‌اندازی موفقیت آمیز واحد آمونیاک پتروشیمی هنگام با کاتالیست‌های خوارزمی
  کاتالیست‌های LTS و Methanation تولید شده در گسترش فناوری خوارزمی، در راکتورهای واحد آمونیاک پتروشیمی هنگام بارگذاری و با موفقیت راه‌اندازی شد.

به گزارش  چیلان ، کاتالیست‌های LTS و Methanation تولید شده در گسترش فناوری خوارزمی، در راکتورهای واحد آمونیاک پتروشیمی هنگام بارگذاری و با موفقیت راه‌اندازی شد.

پتروشیمی هنگام با ظرفیت تولید ۲۲۰۰ تن آمونیاک در روز در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی (فاز ۲ طرح‌های پتروشیمی) قرار دارد. این مجتمع پتروشیمی در سال ۱۳۸۷ قرارداد خرید لیسانس و بسته مهندسی پایه واحد آمونیاک خود را با شرکت‌ هالدرتاپسو دانمارک منعقد کرده که بعد از سالها این واحد آمونیاک با کاتالیست‌های خوارزمی وارد مدار تولید شده است.

با توجه به عدم امکان تامین کاتالیست‌های مورد نیاز واحد پتروشیمی هنگام از لایسنسور (تاپسو) و نظر به عملکرد درخشان کاتالیست‌های تولیدی شرکت خوارزمی در بسیاری از واحدهای آمونیاک کشور، این مجتمع تولید کاتالیست‌های Low Temperature Shift (LTS) و Methanation مورد نیاز خود را به گسترش فناوری خوارزمی واگذار کرد.

راکتور شیفت آب-گاز دما پائین در واحدهای تولید هیدروژن و آمونیاک به عنوان دومین مرحله واکنش‌های شیفت آب-گاز، جهت تبدیل CO باقیمانده در جریان خروجی از راکتور شیفت آب-گاز دما بالا و تولید CO2 و هیدروژن عمل می‌کند. کاتالیست‌های LTS تولیدی خوارزمی که حاصل سالها فعالیت پژوهشی و راه‌اندازی خط تولید مدرن تولید انواع کاتالیست‌های هم رسوبی در این مجموعه دانش بنیان است، عملکرد رضایت بخشی را در مقایسه با دیگر نمونه‌های داخلی و خارجی به ثبت رسانده است.

از سوی دیگر در کارخانه های تولید آمونیاک، به منظور جلوگیری از مسمومیت کاتالیست‌های سنتز آمونیاک ضروری است که حتی مقادیر کم اکسیدهای کربن از گاز سنتز حذف شود. با توجه به این موضوع، کاتالیست‌های Methanation اهمیت زیادی داشته و می‌توان این کاتالیست‌ها را به عنوان محافظ کاتالیست‌های راکتور سنتز آمونیاک در نظر گرفت. کاتالیست‌های Methanation گسترش فناوری خوارزمی  با توجه به گذراندن تست‌های آزمایشگاهی و نظارت دقیق کارشناسان مجرب بر فرایند تولید، کیفیت و عملکرد بسیار مطلوبی را از خود به نمایش گذاشته و با موفقیت در راکتورهای پتروشیمی هنگام بارگذاری و راه‌اندازی شد.

با توجه به اینکه واحد آمونیاک هنگام یکی از آخرین و مدرن‌ترین طراحی‌های شرکت «هالدر تاپسو» است، بر خود می‌بالیم که با تولید و تحویل‌دهی کاتالیست‌های مورد نیاز این واحد، علاوه بر اثبات توان علمی و فناورانه شرکت‌های تولید کننده ایرانی، در راه‌اندازی و قرار گرفتن در مدار تولید یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین واحدهای آمونیاک و در نهایت بالندگی صنعت عظیم پتروشیمی کشور نقشی موثر ایفا کرده‌ایم.

 

 

2

تاریخ انتشار : ۱ آذر ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۹
شناسه مطلب : 56605
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی