این هفته هر شب ساعت 21:برنامه فولادی رادیو اقتصاد در ساعت صنعت
ساعت ۲۱ هر شب تا پنج شنبه شب برنامه صنعت از رادیو اقتصاد موج FM ردیف ۹۸ مگاهرتز پخش می شود. در برنامه شب های گذشته نیز سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر این انجمن مهمان برنامه بوده و طرح مسائل فولادی ها پرداختند.
به گزارش  چیلان ، قرار است در هفته جاری رادیو  اقتصاد در برنامه “ساعت صنعت” که ساعت ۲۱ هر شب بر روی آنتن می رود به موضوع صنعت فولاد بپردازد، در شب نخست نیز سید رضا شهرستانی و سید رسول خلیفه سلطانی عضو هیئت مدیره و دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد مهمانان برنامه بودند و به موضوعاتی درخصوص صنعت فولاد و مزیت های آن در ایران پرداختند.

سید شهرستانیف عضو هیئت مدیره انجمن فولاد در ابتدای این برنامه رادیوی با تبریک دهه فجر ۹۵  با اشاره به  قدمت ۲ هزار ساله صنعت فولاد گفت: علیرغم قدمت بالای این صنعت، حدود ۲۰۰ سال است که در جهان شکل گرفته است.

شهرستانی روند شکل گیری صنعت فولاد را رساندن دمای ذوب به بالای ۲۵۰۰ درجه دانست و افزود: این فرایند موجب تولید فولاد از ترکیب آهن با عناصر دیگر در این دما می شود که استحکام بیشتری دارد.

وی در ادامه افزود: در سال ۱۳۴۸ اولین فولاد را در کوره های القایی تولید کردیم که سال های پیش از انقلاب تولیدات فولاد کمتر از ۵۰۰ هزار تن با تعداد انگشت شماری تولیدکننده وجود داشت که این میزان پس از انقلاب تا امسال به ۱۸ میلیون تن رسیده است.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: با توجه به تحریم ها و مشکلات اقتصادی و کاهش قیمت نفت در چند سال اخیر امکان دارد کمی از هدف ۵۰ میلون تن در سال ۱۴۰۰ دور شویم.

همچنین سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد دیگر مهمان این برنامه بود که ماشین بخار را ظهور انقلاب در این صنعت عنوان و خاطر نشان کرد: بعداز انقلاب صنعتی کوره های کپل وجود داشتند که چدن را به فولاد تبدیل می کردند اما ظرفیت کمی داشتند که باعث روی کار آمدن کوره بلند شد.

وی در ادامه افزود: کوره بلند پیشرفته ترین راکتوری بود که توسط بشر ساخته شده بود و امروزه نیز با پیشرفت علم وصنعت همواره به روز رسانی می شود.

خلیفه سلطانی ادامه داد: با این انقلاب در اکثر صنایع که فولاد در آنها دخیل است پیشرفت چشمگیری را شاهد بوده ایم.

وی  اذعان داشت: چهل و دو کشور تولید کننده فولاد در جهان وجود دارد که مزیت نسبی داشته اند.

خلیفه سلطانی در ادامه گفت: ایران در این صنعت در زمره ی ۱۱ کشوری است که به تصدیق انجمن بین المللی فولاد مزیت مسلم و مزیت رقابتی دارد.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد در ادامه آفریقای جنوبی، استرالیا، برزیل، کانادا و هند را از کشور های دارای مزیت این صنعت اعلام کرد.

وی گفت: این کشور ها از لحاظ معادن گاز، سنگ آهن، زمینه جغرافیایی و دسترسی به آب های بین المللی دارای موقعیت ممتازی می باشند.

خلیفه سلطانی در پایان گفت: در پنجاه سال گذشته کشور ایران در صنعت تولید فولاد ۳۰ درصد رشد داشته است که نسبت به دیگر کشور ها این میزان قابل توجهی می باشد .

2

تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۶
شناسه مطلب : 10690
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.