مجری طرح های فولاد استانی به چیلان گفت:توسعه فولاد شادگان، سازگار با محیط زیست است/ طرح های هفت گانه فولادی اقتصادی می شوند
در دنیا پذیرش کارخانه های با ظرفیت های محدود یک میلیون تنی سخت شده و نیاز است تجدید نظرهایی در طرح های فولاد استانی شود و ظرفیت های اضافه ای کنار این طرح ها بنا بر مقتضیات هر طرح اضافه شود.

عبدالمجید شریفی، مدیرعامل شرکت ملی فولاد به عنوان مجری طرح های هفت گانه فولادی در گفت و گوی اختصاصی با  چیلان  ضمن اشاره به مجوزهای صادر شده برای فولاد شادگان در سال های قبل اظهار داشت: مجوز های طرح های فولاد استانی در ابتدا اخذ و مطابق همان مجوزها، پیشرفت پروژه ها اتفاق افتاده است. مواد و تجهیزات مورد نیاز تامین، پیمانکار مشخص و کارهای اجرایی پیش رفته است.

وی اظهار داشت: در طرح شادگان در سال ۸۶ مجوزهای زیست محیطی گرفته شد و در قالب همان مجوزها، پروژه در حال اجرا است.

شریفی افزود: طرح های استانی ۸۰۰ هزار تنی بوده و قابلیت افزایش تولید تا سقف یک میلیون تن را دارد اما می دانیم که در دنیا کارخانه ای با ظرفیت یک میلیون تن قابل قبول و پذیرش نیست و مقیاس ها از ۲ میلیون تن به بالا است. پس لازم است برای اینکه مقیاس تولید را اقتصادی کنیم، ظرفیت های اضافه ای را کنار این طرح ها بنا بر مقتضیات هر طرح اضافه کنیم. طبیعتا اگر بحث توسعه شادگان و اقتصادی نمودن ظرفیت آن و افزایش زمین های مورد نیاز هم مطرح باشد، این توسعه سازگار با محیط زیست و مورد تایید مسئولین ذیربط خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد درخصوص وضعیت فعلی طرح فولاد شادگان هم به  چیلان  گفت: پروژه احیا مستقیم شادگان با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد به زودی افتتاح می گردد و پروژه فولادسازی آن هم پیشرفت فیزیکی خوبی داشته و درصد زیادی از سیویل و سازه آن انجام شده است و پیش بینی می شود طی برنامه دو ساله ای که تعریف شده، این طرح به بهره برداری برسد.

شایان ذکر است پیش از تصویب طرح فولاد شادگان، بحث های زیادی به جهت نزدیکی به تالاب شادگان وجود داشت و مدتی است دوباره این مسئله مطرح شده است. اخیرا برخی مقامات استانی همچون مدیرکل محیط زیست خوزستان اعلام کرده که اگر توسعه زمین این کارخانه در امتداد زمین فعلی به سمت غرب باشد، اصلا امکان پذیر نیست. معاون عمرانی استانداری خوزستان نیز اعلام داشته توسعه طرح فولاد شادگان از سمت غرب، خط قرمز محیط زیستی دارد ولی در مورد شرق، در محدوده فعلی به طرف ماهشهر یا آن سوی جاده مشکلی ندارند.

2

تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۲
شناسه مطلب : 11772
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.