گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانروند قیمت فولاد صادراتی ایران/ جهش قیمت‌ها علی‌رغم اعمال تحریم‌های جدید علیه صنعت فولاد ایران/ فضای «سمّی» داخلی صادرات فولاد را تهدید می‌کند/ آخرین قیمت‌های فولاد در منطقه CIS
چیلان طبق روال هر هفته، آخرین قیمت‌های فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور و فرصت‌های صادراتی پیش روی آنان به دست آید. در هفته جاری، قیمت میانگین بیلت صادراتی ایران، ۵۷۲.۵ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته گذشته، رشد قابل توجه ۳.۱ درصدی را نشان می‌دهد. قیمت میانگین اسلب صادراتی ایران نیز با رشد قابل توجه ۳.۵ درصدی به ۶۴۱ دلار به ازای هر تن رسید.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت میانگین فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته جاری، نسبت به هفته پیش از آن، ۳.۵ درصد رشد داشت و اسلب در محدوده ۶۳۲ تا ۶۵۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته جاری، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار به ازای هر تن بود که رشد ۳.۱ را نسبت به قیمت‌های ۱۰ دی نشان می‌دهد.

در هفته جاری دولت ترامپ در واپسین روزهای خود باز هم به سراغ تحریم صنعت فولاد ایران رفت و ۱۶ شرکت و یک فرد مرتبط با صنعت فولاد ایران را تحریم کرد؛ با این حال، این تحریم حتی برای یک هفته نتوانست مانع از پیش‌روی قیمت فولاد صادراتی ایران شود. در بازارهای جهانی فولاد شاهد شکل‌گیری یک «بازار گاویِ» تمام‌عیار هستیم و قیمت‌ها به‌صورت شتابان در حال افزایش هستند.

با این وجود، متأسفانه در داخل کشور یک فضای سمّی در حوزه صادرات فولاد شکل گرفته و شرکت‌های فولادی به دلیل محدودیت‌های خودساخته داخلی که تأثیر آن‌ها حتی بیش از تحریم‌های دولت ترامپ است، در صادرات با مشکل مواجه هستند. این هفته ذوب آهن اصفهان اعلام کرد که صادرات این شرکت توسط گمرک ایران متوقف شده و این امر حتی تولید در این شرکت بزرگ را تهدید می‌کند. ذوب آهن صراحتاً گفته است که اگر مشکل صادرات این شرکت ظرف مدت یک هفته حل نشود، به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کند.  چیلان  به‌عنوان بزرگ‌ترین گروه رسانه‌ای صنعت فولاد ایران تأکید می‌کند که تداوم رویه فعلی سیاست‌گذاری در بازار فولاد و تداوم نگاه دستوری معاونت معدنی وزارت صمت باعث خواهد شد تا فرصت بزرگ صادرات فولاد برای شرکت‌هایی همچون #فولاد مبارکه، #فخوز، #ذوب، #کاوه، #هرمز، #فخاس و غیره از دست برود. متضرر اصلی از دست دادن این فرصت تنها سهامداران این شرکت‌ها نخواهند بود، بلکه کلیت اقتصاد ایران خواهد بود که یک فرصت بزرگ ارزآوری و جهش تولید را در سال «جهش تولید» از دست خواهد داد.

قیمت فولاد در منطقه CIS که طبق شیوه‌نامه تنظیم بازار فولاد مبنای قیمت‌های فولاد در بورس کالای ایران است نیز در هفته جاری همچنان افزایشی بود. آخرین قیمت اسلب صادراتی CIS در بنادر دریای سیاه، در هفته جاری ۶۷۵ تا ۶۸۰ دلار به ازای هر تن بوده است. قیمت بیلت صادراتی CIS نیز به ۶۰۵ دلار به ازای هر تن رسیده است. آخرین قیمت میلگرد صادراتی CIS نیز در این هفته ۶۵۰ تا ۶۷۰ دلار به ازای هر تن است. قیمت ورق گرم CIS نیز به ۷۵۵ تا ۷۶۰ دلار به ازای تن رسیده است.

در نمودار زیر، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

نمودار قیمت فولاد صادراتی ایران 35

2

تاریخ انتشار : ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۲
شناسه مطلب : 34362
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.