«گزارش ویژه چیلان» از صنعت فولاد در هفته‌ای که گذشت:خبر خوب هفته/ رویداد هفته/ انتصاب هفته/ پردرآمدترین شرکت فولادی هفته/ معاملات فولاد در بورس کالا
نگاه چیلان به تحولات هفتگی صنعت فولاد کشور را می‌توانید هر هفته، در چیلان آنلاین بخوانید. خبر خوب هفته گذشته، امضای ۳۲ تفاهم‌نامه ساخت داخل بین شرکت‌های فولادی و معدنی و تأمین‌کنندگان زنجیره آهن و فولاد با صرفه‌جویی ارزی بیش از ۳۳۶ میلیون یورویی در سومین نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد ایران و همچنین آغاز عملیات ۴ طرح توسعه‌ای در شرکت فولاد هرمزگان به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان بود. «گزارش ویژه چیلان» در مورد تحولات مهم صنعت فولاد در هفته گذشته را در ادامه بخوانید.

خبر خوب هفته

خبر خوب هفته گذشته، امضای ۳۲ تفاهم‌نامه ساخت داخل بین شرکت‌های فولادی و معدنی و تأمین‌کنندگان زنجیره آهن و فولاد با صرفه‌جویی ارزی بیش از ۳۳۶ میلیون یورویی در سومین نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد ایران و همچنین آغاز عملیات ۴ طرح توسعه‌ای در شرکت فولاد هرمزگان به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان بود.

بهادر احرامیان نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در آیین اختتامیه سومین نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد ایران گفت: در ۳ روز برگزاری این رویداد، ۳۲ تفاهم‌نامه داخلی‌سازی قطعات و تجهیزات بین شرکت‌های فولادی و معدنی و تأمین‌کنندگان زنجیره آهن و فولاد با صرفه‌جویی ارزی بیش از ۳۳۶ میلیون یورویی امضا شد که این تفاهم‌نامه‌ها همگی به‌زودی به قراداد نهایی منجر می‌شوند. برخی از تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با هدف بومی‌سازی قطعات و تجهیزاتی هستند که برای نخستین بار در کشور تولید می‌شوند و با اجرای آن‌ها شاهد تعمیق ساخت داخل در زنجیره آهن و فولاد کشور خواهیم بود.

هفته گذشته همچنین عملیات اجرایی طرح‌های توسعه‌ای شرکت فولاد هرمزگان با حضور مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، مدیرعامل و مدیران ارشد فولاد هرمزگان و استاندار و نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی ‌آغاز شد. این طرح‌ها شامل احداث مدول سوم تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۹۰۰ هزار تن در سال، احداث واحد دوم تولید گازهای صنعتی با ظرفیت ۱۰ هزار نرمال مترمکعب بر ساعت اکسیژن، احداث سیلوهای ذخیره آهن‌اسفنجی با ظرفیت ۲۸ هزار تن، احداث مگامدول احیای مستقیم شرکت ستاره سیمین هرمز با ظرفیت ۱‌ میلیون و ۷۰۰ هزار تن هستند که با سرما‌یه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی اجرا خواهند شد.

عطاالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در آیین آغاز عملیات اجرایی این طرح‌ها، ضمن تشریح آن‌ها گفت: محدودیت‌های انرژی تاثیری بر روند رو به رشد تولید در فولاد هرمزگان نگذاشت و  تاکنون این شرکت با کمترین خللی در تولید، اهداف خود را دنبال کرده است. به گفته معروفخانی  فولاد هرمزگان با خرید ۳۰ درصد دیگر از سهام شرکت ۱۰ میلیون تنی ستاره سیمین در مهر سال جاری، با بیش از ۵۱ درصد، سهامدار اصلی این شرکت تازه تاسیس شده است که با راه‌اندازی آن استان هرمزگان به یکی از قطب های اصلی و محوری تولید فولاد در کشور تبدیل خواهد شد و اشتغال زایی چند هزار نفری را به همراه دارد.

مدیر عامل فولاد هرمزگان خاطر نشان کرد: فاز اول این طرح با ساخت مگا مدول احیا مستقیم با تولید ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال ، همزمان با پروژه‌های توسعه ای فولاد هرمزگان ، کلنگ زنی خواهد شد. پروژه های نصب لنس‌های ساید وال کوره های قوس الکتریکی با سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد تومانی  و افزایش ۱۲۰ هزار تنی تولید تا پایان سال جاری در فولاد هرمزگان به بهره برداری خواهند رسید.

محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل فولاد مبارکه در این مراسم گفت: در چند دهه گذشته اتفاقات مطلوبی در  خصوص توسعه صنعتی کشور شکل گرفته  ویکی از صنایعی که رشد خوبی داشته، صنعت فولاد است. ما از تولید یک میلیون تن فولاد در پیش از انقلاب به موقعیت فعلی رسیده‌ایم  و در حال حاضر ایران ظرفیت تولید ۴۰ میلیون تن فولاد در سال را دارد.

مدیر عامل فولاد مبارکه خاطر نشان کرد: در گذشته تمامی‌قطعات فولاد مبارکه از خارج وارد می‌شد؛ اما امروزه به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بیش از ۹۰درصد از قطعات در داخل بومی‌سازی شده است.

به گفته وی، فولاد مبارکه یک دهه است که وارد سرمایه‌گذاری فرامنطقه‌ای شده است؛ از جمله این سرمایه‌گذاری‌ها، سرمایه‌گذاری در فولاد هرمزگان است. امروز شاهد هستیم که این شرکت از ظرفیت تولید ۵/ ۱ میلیون تن در سال عبور کرده است. وی گفت: اولویت شرکت فولاد مبارکه، طرح‌های توسعه‌ای است و در این طرح‌ها، استان هرمزگان جزو اولویت‌های ما است.

رویداد هفته

سومین نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد ایران در روزهای ۱۹ تا ۲۱ بهمن در محل هتل المپیک تهران برگزار شد و این رویداد همزمان به‌صورت اینترنتی نیز برای علاقه‌مندان پخش شد.

بهادر احرامیان نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در آیین اختتامیه این رویداد ملی با ارئه گزارشی گفت: در این دوره از نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد ایران، ۱۱۵ شرکت داخلی در طول ۳ روز آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید فعالان زنجیره آهن و فولاد قرار دادند و بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ نفر از این نمایشگاه بازدید کردند. میزان استقبال فراتر از پیش‌بینی‌ها بود و دستاوردهای بزرگی در این رویداد محقق شد.

وی گفت: فقط روز افتتاحیه این نمایشگاه بیش از ۱۹۰۰ نفر از این نمایشگاه به صورت مجازی و حضوری بازدید کردند. یکی از اهداف ما در برگزاری این رویداد، بومی‌سازی و تعمیق ساخت داخل در صنعت آهن و فولاد کشور توسط سازندگان داخلی است. خوشبختانه در سه روز این دوره از نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد، ۳۲ تفاهم‌نامه ساخت داخل بین شرکت‌های فولادی و معدنی و تأمین‌کنندگان زنجیره آهن و فولاد با صرفه‌جویی ارزی بیش از ۳۳۶ میلیون یورویی امضاء شد که تا پیش از پایان سال جاری، این تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد نهایی تبدیل خواهد شد. همچنین در طول این رویداد، شاهد برگزاری ۳۰ کارگاه تخصصی بودیم که در مجموع یک هزار و ۹۴۹ نفر در این کارگاه‌های تخصصی شرکت کردند.

بیشتر بخوانید:

جشنواره ملی فولاد در حافظه تاریخی صنعت کشور ثبت خواهد شد

در اختتامیه نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد ایران چه گذشت؟

از ۲۰ تأمین‌کننده برتر زنجیره آهن و فولاد تقدیر شد + اسامی

انتصاب هفته

هفته گذشته سعید بزرگی که طی دو سال گذشته موفقیت‌های بسیاری را برای شرکت صبا فولاد خلیج فارس بدست آورده بود، با سمت مدیرعاملی این شرکت خداحافظی کرد و احسان دشتیانه به‌عنوان مدیرعامل جدید این شرکت معرفی شد.

دشتیانه عضویت در هیات مدیره ذوب آهن و همچنین معاونت فروش شرکت ذوب آهن را در کارنامه دارد و از مدیران جوان و خوشنام زنجیره آهن و فولاد به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

خداحافظی سعید بزرگی از صبا فولاد خلیج فارس 

دشتیانه مدیرعامل صبا فولاد خلیج فارس شد

عرضه‌های فولادی بورس کالا در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت ۱۸۳ هزار و ۷۹۴ تن، انواع شمش و محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. ارزش کل معاملات فولاد در بورس کالا در هفته گذشته ۲۶۴۵ میلیارد تومان بود.

ذوب آهن اصفهان در هفته گذشته از محل فروش محصولات خود در بورس کالا، درآمد ۳۴۶ میلیارد تومانی به‌دست آورد. از میان تمام شرکت‌های فولادی، بیشترین ارزش فروش محصولات در بورس کالا در هفته گذشته متعلق به ذوب آهن اصفهان بود.

2

تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۵
شناسه مطلب : 41106
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی