«گزارش ویژه چیلان» از صنعت فولاد در هفته‌ای که گذشت:خبر خوب هفته/ خبر بد هفته/ هم‌اندیشی هفته/ بهترین نماد فولادی هفته/ پردرآمدترین شرکت فولادی هفته/ معاملات فولاد در بورس کالا
نگاه چیلان به تحولات هفتگی صنعت فولاد کشور را می‌توانید هر هفته، در چیلان آنلاین بخوانید. خبر خوب هفته گذشته، رکوردشکنی تولید روزانه آهن اسفنجی در مدول ۱ واحد احیا ۲ شرکت فولاد خوزستان پس از ۷ سال بود. رکورد قبلی مدول ۱ در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ معادل دو هزار و دویست و نود و هشت تُن بود که در ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰ به دو هزار و پانصد و چهارده تُن ارتقا یافت. «گزارش ویژه چیلان» در مورد تحولات مهم صنعت فولاد در هفته گذشته را در ادامه بخوانید.

خبر خوب هفته

خبر خوب هفته گذشته، رکوردشکنی تولید روزانه آهن اسفنجی در مدول ۱ واحد احیا ۲ شرکت فولاد خوزستان پس از ۷ سال بود. رکورد قبلی مدول ۱ در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ معادل دو هزار و دویست و نود و هشت تُن بود که در ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰ به دو هزار و پانصد و چهارده تُن ارتقا یافت.

فولاد خوزستان در مهر ماه امسال توانسته بود رکورد تولید ماهانه تختال را با تولید ۱۷۹ هزار و ۲۱۲ تُن پس از سه سال ارتقا دهد. در هفتم آبان ماه نیز رکورد روزانه تولید تختال پس از پنج سال با ۷۳۳۸ تُن تولید در این شرکت شکسته شد و در روز ۱۳ آبان هم رکورد جدید تولید روزانه شمش فولادی پس از دو سال در این شرکت ثبت شد.

بیشتر بخوانید:

رکورد تولید مدول ۱ واحد احیا ۲ پس از هفت سال در فولاد خوزستان ارتقا یافت

خبر بد هفته

هفته گذشته، برنامه وزارت نفت در خصوص قطع گاز طبیعی صنایع فولاد منتشر شد. قطع گاز شرکت‌های فولادی در روزهای باقی‌مانده از پاییز و زمستان امسال، می‌تواند باعث کاهش تولید و ایجاد التهاب در بازار فولاد شود. طبق برنامه دیسپاچینگ وزارت نفت، در اولویت نخست، مصرف گاز صنایع فولاد ۲۲.۶ درصد کاهش می یابد و از ۴۴.۱۶ به ۳۴.۶ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد. در اولویت دوم و سوم، گاز مصرفی صنایع فولاد به‌ترتیب ۴۳ و ۶۵ درصد کاهش می‌یابد و به ۲۵.۱۶ و ۱۵.۵۷ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.

طبق برنامه اعلامی، قطع گاز برخی شرکت‌های تولید‌کننده آهن اسفنجی در اولویت اول است که اثر مستقیم بر تولید فولادسازان خواهد گذاشت. فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین شرکت فولادساز کشور در مرحله اول مشمول محدودیت نشده اما در مرحله ۲ و ۳ مشمول محدودیت قطع ۶۲ درصدی گاز مصرفی خواهد شد که عملا تولید فولاد این شرکت را به کمتر از ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

هم‌اندیشی هفته

در هفته‌ای که گذشت، رسته ذوب القایی انجمن فولاد در دو جلسه جداگانه با مسئولین وزارت صمت، ضمن بیان دغدغه‌ها و مسائل خود، با طرح جدید دولت برای مدیریت بازارهای کالایی از جمله فولاد آشنا شد. در جلسه اول، انجمن فولاد میزبان نمایندگان این رسته از مناطق مختلف کشور در هم‌اندیشی با مهندس سیف‌الله امیری و مهندس علی اصغر حاج حیدری، مدیر کل و معاون دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بود. در جلسه دوم نیز که به صورت مجازی و با حضور دکتر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو برگزار شد، مدیران شرکت‌های ذوب القایی با جزئیات بیشتری از مدل جدید تنظیم بازار دولت آشنا شدند و ضمن اعلام دغدغه‌های خود، حمایت خود از این طرح را اعلام کردند.

سیدرضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با  چیلان  در خصوص این جلسات اظهار داشت: کارخانجات ذوب القایی که حدود ۵۰ درصد نیاز داخلی به شمش فولادی را تأمین می‌کنند، مدتی است که در زیان قرار دارند و هزینه تمام‌شده آن‌ها بیش از قیمت فروش شمش در بورس کالا است. تداوم این روند، باعث تعطیلی این کارخانجات می‌شود و باید مشکلات آن‌ها سریعاً حل شود. در این دو جلسه که مهندس امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و دکتر صباغ مدیر اقتصادی ایمیدرو حضور داشتند، مدیران شرکت های ذوب القایی عضو انجمن فولاد، مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند و تلاش شد با هم‌اندیشی در مورد رفع این مشکلات چاره‌اندیشی شود. علاوه بر این با توجه به تبیین جزئیات بیشتری از مدل جدید دولت برای تنظیم بازار فولاد، مدیران واحدهای القایی که بیش از ۱۱۰ شرکت در استانهای مختلف کشور هستند، حمایت خود از این طرح را اعلام و برای اجرای سریع تر آن ابراز آمادگی کردند.

بیشتر بخوانید:

اعلام حمایت فولادسازان القایی از طرح جدید مدیریت بازار دولت

عرضه‌های فولادی بورس کالا در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت ۳۱۶ هزار و ۷۷۸ تن، انواع شمش و محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. ارزش کل معاملات فولاد در بورس کالا در هفته گذشته ۵۸۲۴ میلیارد تومان بود.

فولاد مبارکه اصفهان در هفته گذشته از محل فروش محصولات خود در بورس کالا، درآمد ۳۱۵۱ میلیارد تومانی به‌دست آورد. از میان تمام شرکت‌های فولادی، بیشترین ارزش فروش محصولات در بورس کالا در هفته گذشته متعلق به #فولاد مبارکه اصفهان بود.

2

تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۶
شناسه مطلب : 39330
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی