گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانروند قیمت فولاد صادراتی ایران/ کاهش ۲۰ دلاری قیمت شمش و اسلب صادراتی + نمودار
چیلان طبق روال هر هفته، آخرین قیمت‌های فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور و فرصت‌های صادراتی پیش روی آنان به دست آید. در هفته گذشته، قیمت بیلت صادراتی ایران، ۶۶۳ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته پیش از آن، کاهش ۲۰ دلاری، معادل ۲.۹ درصدی را نشان می‌دهد. قیمت میانگین اسلب صادراتی ایران نیز در هفته گذشته ۷۸۵ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته پیش از آن، کاهش ۲۰ دلاری معادل ۲.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته گذشته ۲.۵ درصد کاهش یافت و اسلب در قیمت ۷۴۰ تا ۸۳۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۶۶۳ دلار به ازای هر تن بود که میانگین این قیمت‌ نسبت به قیمت‌های ۳۱ فروردین، حاکی از کاهش ۲.۹ درصدی است.

بازارهای جهانی فولاد در حال کنار آمدن با جنگ روسیه و اوکراین است و بخشی از افزایش قیمت ناشی از این جنگ، در هفته‌های اخیر پس گرفته شده است. سیاست چین برای مهار تهاجمی ویروس کرونا و همچنین سیاست این کشور برای تثبیت قیمت سنگ آهن و فولاد و کاهش تولید فولاد در سال ۲۰۲۲ نیز از دیگر دلایل کاهش قیمت شمش فولادی در هفته‌های اخیر است.

در موج کاهشی قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد، قیمت شمش منطقه CIS با کاهش قابل توجه به ۶۸۵ دلار به ازای هر تن در هفته گذشته رسیده و قیمت قراضه وراداتی ترکیه از مبدأ آمریکا نیز از ۶۲۶ دلار به ۵۶۲ دلار به ازای هر تن رسیده است.

فرصت‌های کسب درآمد ارزی بزرگ، در بازار جهانی فولاد معمولاً بسیار زودگذر هستند و تعدیل قیمت‌ها در این بازار به سرعت صورت می‌گیرد. متأسفانه مصوبه عوارض صادراتی مانع از این شده که فولادسازان ایرانی از این فرصت به‌درستی و به‌طور کامل استفاده کنند.

در نمودار زیر، روند قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

قیمت فولاد صادراتی ایران 46

 

2

تاریخ انتشار : ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۳
شناسه مطلب : 41981
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی