فولاد ساختمانی ارزان می‌شود؟ / دولت برای کاهش قیمت مسکن به سیمان و فولاد متوسل می‌شود
رئیس جمهور در جلسه دیروز شورای عالی مسکن بر کاهش و کنترل قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان و فولاد تاکید کرد.

به گزارش  چیلان ، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در جلسه دیروز شورای عالی مسکن یکی از اقدامات بسیار مهم و ضروری برای موفقیت طرح نهضت ملی مسکن را کاهش قیمت تمام‌شده ساخت مسکن عنوان کرد و گفت: همه تلاش دستگاه‌های اجرایی مربوطه معطوف به کاهش قیمت هزینه ساخت از فولاد و سیمان گرفته تا سایر تجهیزات ساختمانی باشد، چرا که هرچه قیمت ساخت کمتر باشد به‌نفع مردم است.

پیشتر در همین رابطه بذرپاش وزیر راه و شهرسازی تاکید کرده بود که یکی  از عوامل افزایش قیمت مسکن، گرانی مصالح ساختمانی است که این موضوع مهم در دستور جلسه شورای عالی مسکن هفته آینده قرار دارد و با حضور شخص رئیس جمهور مورد بررسی و تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

بذرپاش نظارت و ساماندهی مشاوران املاک، کنترل بازار و مصالح و خروج مصالح سیمان و فولاد از بورس کالا را در کنترل و کاهش قیمت مسکن امری مهم دانست و گفت: طی چهار ماه گذشته رشد قیمت مسکن در بسیاری از شهرها منفی شده است.

ایده وزیر راه و شهرسازی برای کاهش قیمت مصالح ساختمانی که با خروج سیمان و فولاد از بورس کالا مطرح شد، مورد حمایت جمعی از کارشناسان، نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی قرار گرفت و در جلسه روز گذشته شورای عالی مسکن هم شخص رئیس جمهور ورود و دستور کاهش قیمت سیمان و فولاد را صادر کرد.

حال با توجه به عرضه فولاد و سیمان در بورس کالا برای تحقق دستور رئیس جمهور مبنی بر کاهش قیمت، بایستی در سازوکار بورس کالا اصلاحات گسترده ای برای کاهش قیمت مصالح ساختمانی صورت گیرد.

این درحالی است که به نظر می رسد، در سازوکار بورس کالا قیمت پایه این اقلام بر اساس قیمت تمام شده محاسبه نشده و به این ترتیب عملا امکانی برای کاهش گسترده قیمت‌ها در بورس کالا وجود ندارد.

بر این اساس احتمالاً باید منتظر عملی شدن ایده مهرداد بذرپاش در خصوص خروج مصالح ساختمانی از بورس کالا باشیم. در این خصوص وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی، اقتصاد و …بایستی جزئیات برنامه زمان‌بندی شده خود در خصوص اجرایی شدن دستور رئیس جمهور برای کاهش قیمت سیمان و فولاد را اعلام کرده و رسانه ها نیز برای تحقق حداکثری اهداف نهضت ملی مسکن به عنوان مهم‌ترین برنامه دولت سیزدهم این مطالبه را پیگیری خواهند کرد.

لازم به ذکر است طی روزهای گذشته که مساله ضرورت کاهش قیمت سیمان و فولاد برای کاهش هزینه ساخت مسکن مطرح شده، برخی منتقدان با توجه به قیمت تمام شده مسکن به ویژه قیمت زمین، بر سهم ناچیز حدود چهار درصدی سیمان در قیمت تمام شده تاکید می‌کنند، این در حالی است که در طرح نهضت ملی مسکن دولت زمین رایگان اختصاص می‌دهد و هزینه زمین صفر در نظر گرفته شده است.

منبع: تسنیم

2

تاریخ انتشار : ۴ مهر ماه ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۴۹
شناسه مطلب : 54562
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی