چهارشنبه ای به رنگ شمش!
بورس کالای ایران فردا (چهارشنبه 15 شهریور) شاهد سه عرضه از سوی فولادسازان بزرگی همچون فولاد خراسان، فولاد خوزستان و فولاد کاوه جنوب کیشش خواهد بود. اطلاعات این عرضه ها به تفکیک در ذیل جهت استحضار خوانندگان ارائه شده است:

به گزارش  چیلان ، فولاد خراسان برای نخستین بار شمش خود را در تالار صنعتی بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد.

  • اولین عرضه شمش فولاد خراسان در بورس کالا/ تثبیت قیمت شمش؛ سکانس دوم؛ نیشابور!

پس از عرضه ۱۳ شهریور فولاد خوزستان که سرو صدای قبل از معامله اش بیشتر از زمان بعد از معامله بود و با یک معامله حداقلی ۴۴۰۰ تنی و استفاده از تسویه اعتباری، قیمت شمش در بورس کالا را ثابت نگه داشت، این بار نوبت بازیگر جدید داستان تثبیت قیمت شمش یعنی فولاد خراسان است تا روز چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه در سکانس دوم ایفای نقش کند! بازیگری که پس از برندسازی میلگرد خود در بازار، حالا با حدود ۷۰۰ هزار تن ظرفیت جدید شمش قابل عرضه به بازار قصد دارد در بازار داغ شمش فولادی نیز برند خود را مطرح کند و در عین حال از دغدغه کمبود شمش مورد نیاز نوردکاران بکاهد!

فولاد خراسان در اولین عرضه شمش خود در بورس کالا، با یک محموله ۲ هزار تنی و قابل افزایش تا ۸ هزار تن به میدان آمده است. قیمت ۲۱۵۰ تومان و تحویل فوری. از روش تسویه در اطلاعیه عرضه این شرکت سخنی به میان نیامده اما با توجه به تسویه اعتباری شمش تحویل پایان مهرماه فولاد خوزستان در همین قیمت، احتمالا تسویه اعتباری در عرضه شمش تحویل فوری فولاد خراسان وجود نخواهد داشت.

نکته قابل توجه در اولین عرضه بازیگر پیشکسوت بورس کالا و در عین حال تازه وارد بازار شمش، تفاوت قیمت میلگرد این شرکت و شمش عرضه شده است. قیمت پایه میلگرد فولاد خراسان از محل کارخانه ۲۲۳۰ اعلام شده است که فقط ۸۰ تومان با قیمت شمش عرضه شده تفاوت دارد، هر چند که فعالان بازار از قیمت پایین تر میلگرد این شرکت در بازار خبر می دهند! واضح است که تفاوت ۴ درصدی فوق بین شمش و میلگرد حتی برای کارخانه های مجتمعی مثل فولاد خراسان  هم توجیه اقتصادی ندارد بنابراین به نظر می رسد عرضه شمش ۲۱۵۰ تومانی فولاد خراسان، مخابره این پیام به بازار است که منتظر کاهش قیمت شمش نباشید چرا که افزایش قیمت میلگرد در راه است!

اینکه فولاد خراسان چقدر در مخابره این پیام موفق خواهد بود، بستگی به استقبال نوردکاران از شمش رقیب خود دارد. باید منتظر ماند و دید که آیا نوردکاران به این سیگنال پاسخ مثبت می دهند یا همچون امروز، راه خود را از بازار شمش جدا کرده و در بی تفاوتی همراه با تردید ادامه خواهند داد؟ آیا فولاد خراسان در اولین عرضه شمش خود، شکست می خورد و یا نوردکارانی هستند که همچون امروز، شمش ۲۱۵۰ تومانی هم برای آنان توجیه خرید داشته باشد و با رقابت خود موجب موفقیت عرضه نخست فولاد خراسان شوند؟ آیا نیشابور، محل سکانس بعدی داستان تثبیت قیمت شمش است؟

  • کاوه جنوب به یاری نوردکاران آمد/ کاهش ۱۰۰ تومانی قیمت شمش در بورس کالا

روز چهارشنبه ۱۵ شهریورماه یک اتفاق جالب دیگر هم در بورس کالا رخ خواهد داد. شمش ۱۵۰ میلیمتری فولاد خراسان با قیمت پایه ۲۱۵۰ تومان و شمش ۱۳۰ میلیمتری کاوه جنوب کیش ۱۰۰ تومان ارزان تر یعنی با قیمت پایه ۲۰۵۰ تومان عرضه خواهد شد تا نشانه های افزایش عرضه شمش که پیش از این از آن صحبت کرده بودیم، بیشتر پدیدار شود!

فولاد کاوه جنوب کیش با عرضه ۲۵۰۰ تن شمش ۵sp 12 متری ۱۳۰ میلیمتری بورس کالای روز چهارشنبه را فولادی تر کرده است. تحویل فوری این شمش برای برخی نوردکاران که نیازمند شمش برای تداوم تولید خود هستند، خبر خوبی به شمار می رود هر چند که تسویه نقدی این عرضه با احتساب مالیات بر ارزش افزوده آن، به بیش از ۵/۵ میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد!

هر چند که ابعاد ۱۳۰ میلیمتری شمش عرضه شده فولاد کاوه جنوب دلیلی بر ارزانی ۱۰۰ تومانی آن نسبت به شمش خوزستان و خراسان است اما نکته مهم تر کرایه حمل از بندرعباس تا کارخانجات نوردی است که باعث شده قیمت پایه شمش فولاد کاوه جنوب کیش در عرضه فردا ۲۰۵۰ تومان اعلام شود. این قیمت که با در نظرگرفتن کرایه حمل و مالیات بر ارزش افزوده آن حدود ۲۳۰۰ تومان تمام می شود، در عین حال که برای نوردکاران میلگرد سطح B مقرون به صرفه نیست، اما برای نوردکاران سطح اول کشور به ویژه تولیدکنندگان کلاف تفاوت حدود ۴۰۰ تومانی با قیمت محصولشان دارد و جذابیت خواهد داشت.

با توجه به اقدامات تثبیتی قیمت شمش توسط فولاد خوزستان و فولاد خراسان، پیش بینی می شود که عرضه شمش فولاد کاوه جنوب علی رغم عرضه قبلی این شرکت، با تقاضای مناسب روبرو شده و ۲۵۰۰ تن عرضه شده مورد معامله قرار گیرد. در صورت تحقق این پیش بینی، باید فولاد کاوه جنوب را بازیگر سوم داستان تثبیت قیمت شمش در هفته جاری دانست اما این بار با نقشی متفاوت! نقشی حمایتی در سکانس سوم با ابعاد کمتر و فاصله بیشتر!

و در آخر….

  • سبد شمش فولاد خوزستان هم چهارشنبه در بورس عرضه می شود!

پس از اعلام عرضه های شمش فولاد خراسان و فولاد کاوه جنوب، فولاد خوزستان هم در آخرین دقایق امروز برای فردا چهارشنبه ۱۵ شهریور اعلام عرضه کرد تا بورس کالا در نیمه شهریور به رنگ شمش درآید!

فردا سبد شمش فولاد خوزستان که شامل شمش های معمولی و نرمال ۱۵۰ و ۱۳۰ میلیمتری و با درصدهای مختلف کربن است، با حجم عرضه ۵ هزار تن و تحویل پایان تیرماه در بورس کالا عرضه می شود. شمش های این سبد، شامل شمش های ۵ متری تا ۱۲ متری است و قیمت پایه برای آن، ۲۰۴۵ تومان اعلام شده است.

با این ۵ هزار تن شمش عرضه شده فولاد خوزستان و احتساب ۸ هزار تن حداکثر عرضه شمش فولاد خراسان و همچنین ۲۵۰۰ تن فولاد کاوه جنوب، فردا مجموعا ۱۵۵۰۰ تن شمش در بورس کالا عرضه می شود تا روزی پر از شمش را قبل از تعطیلات عید غدیر خم برای بورس کالا و البته نوردکاران رقم بزند! هر یک از این عرضه ها برای خریداران خاص خود جذابیت خواهد داشت،؛ به طور مثال نوردکاران تیرآهنی به دنبال شمش ۱۳۰ میلیمتری کاوه جنوب نخواهند رفت. سبد شمش فولاد خوزستان هم بیشتر به درد نوردکاران سطح B به ویژه تولیدکنندگان نبشی و ناودانی می خورد. و شمش ۱۵۰ میلیمتری فولاد خراسان هم فارغ از به صرفه بودن یا نبودن قیمت، مورد توجه نوردکاران سطح A   و تولیدکنندگان تیرآهن است.

بر این اساس و با توجه به پست های قبلی که پیرامون عرضه شمش فولاد خراسان و کاوه جنوب در چهارشنبه داغ شهریور داشتیم، به نظر می رسد باید منتظر شکل گیری رقابت برای سبد شمش فولاد خوزستان باشیم چرا که اولا تسویه اعتباری هم دارد و ثانیا نسبت شمش های کربن پایین و کربن بالا با هماهنگی قابل تغییر است.

بر اساس گزارشات میدانی  چیلان ، هیجان خرید شمش نیمه شهریوری در میان نوردکاران رو به صعود گذاشته است و از سوی دیگر بازار مذاکره و مکالمه از سوی ذوبی ها گرم شده است. آیا این گرما، پس از معاملات شمش فردا هم ادامه خواهد داشت؟ آیا نوردکاران هنوز هم منتظر کاهش قیمت شمش می مانند یا فردا سطح مقاومت آنان شکسته می شود؟ آیا فولادسازان از پس ایفای نقش خود در داستان تثبیت قیمت شمش برمی آیند یا اینکه مجبور به تغییر داستان می شوند؟

2

تاریخ انتشار : ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۱
شناسه مطلب : 14407
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.