تازه ترین عناوین
عضو هیئت مدیره شرکت صنایع هفت الماس در گفتگو با چیلان:در تعیین تعرفه ها به قدرت رقابت صنایع پایین دستی توجه شود
در تعیین تعرفه مواد اولیه باید به گونه ای عمل شود که صنایع بالا دستی متضرر نشده و امکان بقا داشته باشند و همچنین در صنایع پایین دستی نیز شرایط برای فعالیت و رقابت فراهم باشد.

مهندس محمدرضا ایزدپناه عضو هیئت مدیره شرکت صنایع هفت الماس در گفت و گو با  چیلان  اظهار داشت: بحث تعرفه بایستی از دو زاویه دیده شود اول آنگه اگر به عنوان یک تولیدکننده و به صورت فردی به آن نگاه کنیم باید بگویم تمامی تولیدکنندگان تمایل به تامین مواد اولیه با قیمت های کم دارند تا سود نسبتا بالایی را بدست آورند اما این نگاهی فردی است.

وی افزود: چنانچه به صورت جمعی به موضوع تعرفه ها نگاه کنیم، هر جامعه ای هدفی را دنبال می کند که ممکن است این هدف دربرگیرنده منافع تمامی افراد نباشد اما همه اجزاء جامعه باید در راستای رسیدن به آن هدف گام بردارند. این موضوع در صنعت فولاد این گونه مطرح می شود که بایستی شرایط را به گونه ای فراهم کرد که تمام واحدها و تک تک اعضای این صنعت با یکدیگر رشد کنند چراکه صنعت فولاد یک زنجیره است و در این ساختار جایگاه نخست و توجه عمده باید به مواد اولیه باشید.

ایزدپناه توضیح داد: به عبارت دیگر در تعیین تعرفه مواد اولیه باید به گونه ای عمل شود که صنایع بالا دستی متضرر نشده و امکان بقا داشته باشند و همچنین در صنایع پایین دستی نیز شرایط برای فعالیت و رقابت فراهم باشد.

عضو هیئت مدیره شرکت صنایع هفت الماس اضافه کرد: به اعتقاد من باید در بحث تعرفه بالانسی وجود داشته باشد و تعرفه پلکانی شود. برای مثال تعرفه شمش بایستی به مرور کاهش یابد چون توانسته ایم به عنوان یک صادرکننده شمش در جهان شناخته شویم و در نتیجه کمبودی در داخل حس نمی شود. اما این شرایط در نورد گرم برعکس است چرا که طبق گزارش سال ۹۵ تنها ۴۰ درصد نیاز کشور به ورق گرم توسط یکی از تولیدکنندگان بزرگ تامین شده و ۶۰ درصد وارداتی بوده است پس تعرفه در آن بخش عدد منطقی نبوده و باید کاهش یابد تا علاوه بر تولیدکنندگان بزرگ و بالادستی، چرخ صنایع پایین دستی هم بچرخد. بنابراین براساس دید ملی، تعرفه باید با نگاه کارشناسی و متناسب با نیاز کشور، تعداد تولیدکنندگان و صادرات تعیین شود.

2

تاریخ انتشار : ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸
شناسه مطلب : 17665
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.