وضعیت فولاد برزیل: از افت تقاضا تا افزایش قیمت
صنعت فولاد برزیل بدترین بحران خود را در سال 2016 تجربه کرد؛ زمانی که تقاضای داخلی به کمترین حجم سالانه خود از 2009 که 18.8 میلیون تن بود، رسید.

به گزارش  چیلان  آنلاین، موسسه فولاد بزریک در پایان ماه نوامبر اعلام کرده بود انتظار دارد مصرف ظاهری فولاد در برزیل به ۱۷ میلیون و ۸۵۰ هزار تن تا پایان سال خواهد رسید. این عدد به معنای افت ۱۶.۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ است چراکه مصرف ظاهری فولاد در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲۱ میلیون و ۲۹۰ هزار تن بوده است.

چشم انداز منفی برای بخش فولاد نشان دهنده تضعیف اقتصاد برزیل است. اداره آمار برزیل (IBGE) در ۳۰ نوامبر گفته بود که تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در سه ماهه سوم امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۲.۹ درصدی داشته است.

اقتصاد برزیل هم در ماه های بین جولای تا سپتامیر افت ۰.۸ درصدی را درمقایسه با سه ماهه قبلی تجربه کرده بود. از جولای تا سپتامبر تولید ناخالص داخلی درمقایسه با مدت مشابه سال قبل و نیز سه ماهه قبل افت ۲.۹ درصدی و ۱.۳ درصدی داشته است.

باوجود شرایط ضعف تقاضای بازار داخلی، فولادسازان برزیلی موفق شدند ۵ افزایش قیمت را در طول سال ۲۰۱۶ در زنجیره توزیع محلی اجرایی کنند. دلیل این تعدیلات قیمتی، رشد قیمت مواد اولیه، تغییرات نرخ ارز، کاهش حجم واردات و افزایش قیمت در بازارهای جهانی بوده است.

تحلیل بازار در آوریل-ژوئن

برزیل در سه ماهه آوریل تا ژوئن سه تعدیل متوالی در قیمت های فولاد تخت تجربه کرد. افزایش ۱۰ درصدی در آوریل، رشد ۱۲ درصدی در ماه می و ۱۲ درصدی در ژوئن به ترتیب در ماه های مذکور دیده شدند.

این افزایش قیمت در ورق نورد گرم، ورق نورد سرد و ورق های گالوانیزه اتفاق افتاد و توسط کارخانه های برزیلی آرسلورمیتال، CSN، گرداو (Gerdau) و اوسیمیناس (Usiminas) اعمال شد.

شرکت Gerdau تعدیل قیمت را برای ورق گرم انجام داد چراکه این شرکت تولیدکننده ورق سرد و گالوانیزه نبود. این سه افزایش قیمت، در پی افزایش نرخ در بازارهای بین المللی بوده است. در آن زمان قیمت های جهانی رشد خود را پس از یک دوره سقوط قیمت ها در اوایل ۲۰۱۶، شروع کرد.

متال بولتن قیمت های ورق گرم صادراتی را ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار در هر تن در ۲۲ آوریل اعلام کرد درحالی که در ۸ ژانویه به ۲۷۰ تا ۲۷۵ دلار رسیده بود.

تحلیل بازار در نوامبر-دسامبر

در پایان سال ۲۰۱۶ فولادسازان برزیلی (تولیدکنندگان فولاد تخت) مجددا قیمت های خود را در زنجیره توزیع محلی افزایش دادند.

قیمت ها در ماه نوامبر ۵ درصد و در ماه دسامبر ۱۰ درصد افزایش یافتند که هر دو رشد، در پی افزایش هزینه تامین مواد اولیه یعنی زغال سنگ بوده است.

متال بولتن قیمت هر تن زغال سنگ وارداتی از استرالیا را در ۸ نوامبر ۲۰۱۶ حدود ۳۰۸ دلار و ۸۰ سنت اعلام کرد که بیشترین رشد قیمت ها در سال ۲۰۱۶ بوده است. این درحالی است که قیمت زغال به صورت فوب بنادر استرالیا در ۹ نوامبر ۷۶ دلار و ۷۸ سنت بوده است.

این افزایش قیمت زغال کک شو، شرکت های برزیلی را مجبور کرد برای حفظ حاشیه سود خود، قیمت های فروش را افزایش دهند.

دلایل کاهش حجم واردات

روند صعودی قیمت ها در بازارهای بین المللی و افزایش قیمت زغال دو عامل رشد قیمت ها در برزیل بود. اما کاهش واردات فولاد تخت، ناشی از تغییرات نرخ ارز و ضعف تقاضا بوده که نقش کلیدی در قیمت های وارداتی بازی می کرد.

براساس گزارش وزارت تجارت خارجی برزیل، حجم واردات فولاد تخت به برزیل از ژانویه تا نوامبر ۵۸۳ هزار و ۶۴۴ تن بود که ۱.۳۷ درصد پایین تر از مدت مشابه سال قبل بود.

از این میزان، حدود ۳۲۸ هزار و ۷۹۷ تن از چین بوده درحالی که عدد واردات از چین در سال ۲۰۱۵ و در همین مدت ۷۶۹ هزار و ۷۹۳ تن بود.

البته پیش بینی می شود مشکلات تجاری روسیه و چین با برزیل، بر کاهش واردات و مقابله با واردات ورق گرم کمک خواهد کرد و عاملی بر افت آن خواهد بود.

شکایات و تحقیقاتی مبنی بر دامپینگ ورق های فولادی از چین و روسیه در ماه جولای مطرح شد که در نهایت منجر به وضع قوانین ضد دامپینگی بر محصولات مشابه از چین در نوامبر شد.

 برخی کارشناسان معتقدند این قوانین و تعرفه های وارداتی باعث کاهش شدید واردات فولاد به برزیل شود. با این حال هنوز تاثیر این عامل بر تجارت فولاد دیده نشده و به طور دقیق قابل ارزیابی نیست.

2

تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۵
شناسه مطلب : 10479
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.