دکتر سبحانی در رابطه با جلسه هم اندیشی واحدهای صادرکننده فولاد خبر داد:مشکلات قیمت های گمرکی و صادرات فولاد با قیمت پایین توسط تجار پیگیری می شود
روز گذشته جلسه هم اندیشی فولادسازان صادرکننده با اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان برگزار شد که به مشکلات صادرات پرداخته شد.

دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه در جلسه هم اندیشی واحدهای صادرکننده فولاد ایران، مشکلات واحدهای تولیدی در حوزه صادرات تشریح شد به خبرنگار  چیلان  گفت: این موضوع در چند بخش تقسیم بندی و بررسی شد که یکی از آنها قیمت های گمرکی بود که به اعتقاد صادرکنندگان قیمت های گمرک بیش از قیمت های واقعی صادرات است و صادرکننده را متعهد به بازگشت همین میزان ارز به کشور می کند و بیش از ارزی است که فولادسازان حاصل می کنند.

دکتر سبحانی افزود: مشکل مطرح شده دیگر فولادسازان، صادرات با قیمت های پایین توسط تجار است. علیرغم بخشنامه دولت مبنی بر اینکه صادرات محصولات فولادی صرفا بایستی توسط تولیدکنندگان انجام شود اما غیرتولیدکنندگان نیز اجازه صادرات دارند بنابراین با توجه به اختلاف قیمت بازار داخل و خارج و نیز نرخ ارز، تجار از داخل خریداری کرده و به روش های مختلف با قیمت های ارزان به بازار خارج صادر می کنند. به عبارت دیگر این امر سبب دامپینگ محصول فولاد ایران شده است و واکنش هایی را از سوی دیگر کشورها را نیز به همراه داشته است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد، محدودیت های صادراتی را دغدغه دیگر فولادسازان حاضر در جلسه عنوان کرد و گفت: در این جلسه لزوم مشوق ها و جوایز صادراتی بررسی شد.

دکتر سبحانی علت برگزاری این جلسه هم اندیشی در مقطع فعلی را چنین تشریح کرد: ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن تولید مازاد نیاز داخل در کشور وجود دارد که باید چاره ای برای صادرات آن اندیشیده شود وگرنه واحدها مجبور به کاهش تولید خواهند شد. لذا برای آنکه صادرات تسهیل شود این جلسه برگزار شد. وی افزود: از اینرو قرار است انجمن موارد را جمع بندی نموده و طی مکاتباتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان های مربوطه منتقل نماید و پیگیر خواسته های صادرکنندگان باشد.

2

تاریخ انتشار : ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۵
شناسه مطلب : 23773
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.