گزارش خبرنگار چیلان از نخستین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در سال 98:یکی از الزامات رونق تولید، مارکتینگ است/ کمبود قانون نداریم، تورم قانون داریم! / نگاه دولت به بخش خصوصی، ارباب-رعیتی است/ نظم در زنجیره ارزش فولاد یک افتخار است
امروز نخستین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و فلزات با حضور اعضای این کمیسیون و با موضوع بررسی الزامات سیاسی و اجرایی جهت تحقق شعار سال در بخش معادن و صنایع معدنی برگزار گردید که در آن به موضوعاتی از قبیل بررسی شعار سال "رونق تولید" و راهکارهای تحقق آن در بخش معدن مطرح گردید.

به گزارش  چیلان ، دکتر شکوری، دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در نخستین جلسه این کمیسیون در سال جاری گفت: در سیل اخیر شرکتهای معدنی اگرچه آسیب دیدند ولی کمک هایی را به سیل زدگان کشور داشتند و بخش معدن و صنایع معدنی نشان داده که در حوزه مسئولیت اجتماعی فعال بوده است.

وی افزود: امیدواریم اتاق نهم در این برهه از وضعیت کشور که بحرانی است تاثیرگذاری بیشتری در حوزه اقتصادی داشته باشد.

شکوری خاطرنشان کرد: امسال سال رونق تولید نام گرفته است که اگرچه شعار بسیار خوبی است اما از ابتدای سال نوع رفتارها به نظر کمک کننده در رونق تولید نبوده است.

وی بخش معدن و صنایع معدنی را به واسطه صادرات گسترده ای که داشته مورد توجه ویژه مسئولان خواند و اظهار داشت: یکی از الزامات رونق تولید، مارکتینگ است. در سال ۹۸ سعی شده در اتاق فکر وزارت صمت مسائلی را مطرح نمودیم تا شاهد رونق تولید باشیم.

شکوری تصریح کرد: حفظ تولید و تولید پایدار نیازمند برداشتن موانع ازجمله تغییر قوانین یا سیاست گذاری های جدید است تا شاهد توسعه این بخش مهم اقتصادی باشیم.

کمبود قانون نداریم، تورم قانون داریم! / نگاه دولت به بخش خصوصی، ارباب-رعیتی است

مهندس قدیر قیافه، عضو هیئت مدیره انجمن سنگ آهن ایران نیز در جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد: نگاه دولت به بخش خصوصی ارباب-رعیتی است که در سال های گذشته نیز تغییر نکرده است.

وی تاکید کرد: ما در کشور کمبود قانون نداریم بلکه تورم قانون داریم و بهتر آن است برخی از این قوانین که مانع تراشی بر سر راه تولید است را لغو و بعضی که موافق رونق تولید می باشد را تسهیل و ارتقا دهیم.

قیافه تصریح کرد: متاسفانه راهبردی اساسی در حوزه اقتصاد در کشور نداریم و به اعتقاد من اتاق بازرگانی در حوزه کلان بخش خصوصی می تواند راهبردی تعریف کند.

وی خاطرنشان ساخت: برای رونق تولید تمامی بخش حاکمیت باید هماهنگ عمل کنند.

نظم در زنجیره ارزش فولاد یک افتخار است

در ادامه این جلسه مهندس مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ اهن ایران گفت: باید مطالبات از کسب و کارها به صورت غیر مستقیم دریافت شود. به عبارت دیگر نقش کسب و کار باید به صورت مطالبات غیر مستقیم ایفا شود زیرا دریافت مستقیم آن مشکلات زیادى را ایجاد کرده است و این موارد موضوعات اختلاف دولت و کسب و کارها است.

وى ادامه داد: در سال هاى اخیر یکى از موفقیت هایى که دولت نیز بارها در بحث زنجیره ارزش فولاد مطرح کرده است بحث ایجاد نظم در واحدهاى کنسانتره سازى و گندله سازى است و این امروز یک افتخار است.

اکبریان افزود: باید بحث تولید با ارزش افزوده در واحدهاى کشور به صورتى باشد که محصول تولید شده در واحدها در اختیار حلقه هاى بعدى زنجیره قرار بگیرد و بایستی واحدها با شرایط بهینه فعالیت داشته باشند.

رئیس انجمن سنگ آهن تصریح کرد: در برخى مناطق وجود معادن یعنى آبادانى و این حاکى از اهمیت این بخش است.

در بخش دیگری از این جلسه مهندس فرزانه معصومی، عضو هیئت مدیره انجمن سنگ آهن گفت: بدون نیروی کار و سرمایه گذاری چطور می‌توان رونق تولید داشت و با چه سرمایه ای می توان جذب نیروی انسانی داشت.

وی افزود: ابهام مانع پیشبرد اهداف در سال های اخیر بوده و این شعارها تا زمانی که این ابهامات برطرف نشود محقق نخواهد شد.

در خاتمه نیز حسن حسینقلی، نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران به تشریح اقدامات مورد نیاز برای تحقق شعار سال یعنی رونق تولید پرداخت و گفت: افزایش بهره وری و ارتقا کیفیت، کاهش هزینه های تولید، بهبود سیاست های صادراتی، رفع موانع تولید، بهبود موانع کسب و کار، افزایش قدرت خرید مردم، رفع موانع صادرات به عنوان پیشران تولید، تامین نقدینگی واحدهای تولیدی با نرخ بهره پایین به منظور افزایش قدرت رقابت، ارائه یارنه به تولید و صادرات، رفع موانع واردات واحدهای تولیدی، رسیدگی سریع پرونده ها توسط دیوان عدالت اداری، برداشته شدن ممنوعیت های صادراتی، حذف قیمت گذاری دستوری به عنوان یکی از موانع رونق تولید و در نهایت خروج بانک ها از بنگهداری ازجمله اقداماتی است که در جهت تحقق شعار سال بایستی صورت گیرد تا شاهد رونق تولید باشیم.

 

2

تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۷
شناسه مطلب : 24745
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.