در صورت عدم پشتیبانی و چاره اندیشی فوری برای تأمین انرژی صنایع فولادی رخ خواهد داد:اتلاف ۲۵ درصد ظرفیت تولید فولاد/ خسارت ۱۰ میلیارد دلاری به صنایع آهن و فولاد
بهادر احرامیان، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: تشدید غیر منتظره محدودیت‌های برق و گاز در سال جاری، مدیران زنجیره فولاد کشور را با چالشی غیر معمول در مقایسه با تمامی چالش‌های قبلی که تا کنون پشت سر گذاشته‌اند، مواجه کرده است.

بهادر احرامیان، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در سرمقاله شماره جدید مجله  چیلان  (نشریه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران) نوشته است:

تشدید غیر منتظره محدودیت‌های برق و گاز در سال جاری، مدیران زنجیره فولاد کشور را با چالشی غیر معمول در مقایسه با تمامی چالش‌های قبلی که تا کنون پشت سر گذاشته‌اند، مواجه کرده است.
به گفته احرامیان، کارخانجات کشور در سال جاری نزدیک به ۸۰ روز سال با نوعی از محدودیت برق مواجه بوده اند و در مورد محدودیت گاز که انتظار می‌رود از بخش برق شدیدتر باشد نیز هشدارهایی آغاز شده است.
وی هشدار داد که در صورت عدم چاره اندیشی فوری، ۲۵ درصد ظرفیت تولید سالانه زنجیره فولاد اتلاف خواهد شد و ارزش افزوده‌ای که حداقل معادل ۱۰ میلیارد دلار در سال است را از بین خواهد برد.
به گفته این مدیر بخش خصوصی، به سختی می‌توان نحوه برخورد دولت با مشکل کسری برق تابستانی که با قطعی کامل و تبعیض آمیزصنایع فولاد- و سیمان- همراه بود را «مدیریت» نامید اما به هر حال، بسیاری از شرکت‌های کوچک تا بزرگ در انجمن فولاد اعلام آمادگی نموده اند به صورت جمعی یا راسا اقدام به تاسیس نیروگاه برق و یا مشارکت در پروژه‌های توسعه میادین گاز طبیعی نمایند.

وی در این خصوص توضیح داد: کشور ما ایران با وجود ذخایر عظیم گاز – ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخایر اثبات شده- به راحتی امکان ایجاد فضای حضور بخش خصوصی و شرایطی بسیار مناسب در توسعه معادن هیدورکربوری را داراست. تجدید نظر مجدد و تکمیل فرآیند اصل ۴۴ در اضافه کردن ذخایر نفت و گاز می‌تواند راهگشای کشور در این شرایط باشد.
مشروح این مطلب را در شماره جدید مجله  چیلان  بخوانید.

2

تاریخ انتشار : ۷ آذر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۸
شناسه مطلب : 39514
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی