گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانروند قیمت فولاد صادراتی ایران/ بالاترین جهش هفتگی قیمت فولاد صادراتی ایران رقم خورد + نمودار
چیلان طبق روال هر هفته، آخرین قیمت‌های فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور و فرصت‌های صادراتی پیش روی آنان به دست آید. در هفته گذشته، میانگین قیمت بیلت صادراتی ایران، ۶۹۰ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته پیش از آن، افزایش ۸۸.۵ دلاری، معادل ۱۴.۷ درصدی را نشان می‌دهد. سقف قیمت بیلت صادراتی ایران در هفته گذشته به ۷۰۰ دلار رسید که یک رکورد تاریخی جدید محسوب می‌شود. قیمت میانگین اسلب صادراتی ایران نیز در هفته گذشته ۷۵۰ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته پیش از آن، افزایش ۱۰۰ دلاری معادل ۱۵.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته گذشته ۱۵.۴ درصد افزایش یافت و اسلب در قیمت ۷۵۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۶۸۰ تا ۷۰۰ دلار به ازای هر تن بود که میانگین این قیمت‌ نسبت به قیمت‌های ۱۱ اسفند، حاکی از افزایش ۱۴.۷ درصدی است.

جنگ اوکراین و حذف فولادسازان روس و اوکراینی از تجارت جهانی فولاد باعث شده تا در بخش فولاد میانی، بازارهای جهانی فولاد به شدت با کمبود مواجه شود. این امر باعث شد تا در هفته گذشته، قیمت فولاد صادراتی ایران بالاترین جهش هفتگی خود در کل تاریخ صنعت فولاد کشور را تجربه کند.

برخی منابع به متال بولتن گفته‌اند که فولادسازان هندی، چینی، ایرانی و تُرک سعی دارند کمبودی که در بازار به دلیل جنگ اوکراین روی داده است را جبران کنند. در هفته گذشته، قیمت بیلت صادراتی ترکیه با رشد ۱۶.۱ درصدی به ۹۲۰ تا ۹۵۰ دلار به ازای هر تن رسید. انتظار می‌رود رشد قیمت بیلت و اسلب صادراتی ایران همچنان ادامه داشته باشد و صادرکنندگان ایرانی، مشتریان جدیدی نیز در بازارهای صادراتی پیدا کنند.

در نمودار زیر، روند قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

قیمت فولاد صادراتی ایران 42

نویسنده: کاظم رضائی

2

تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۶
شناسه مطلب : 41450
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی