رشد CPI (شاخص قیمت تولیدکننده) چین در ماه فوریه کند شد
در 9 مارس، اداره ملی آمار چین (NBS) داده‌هایی را منتشر کرد که نشان می داد شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) این کشور در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد رشد داشت اما از 2.1 درصد ماه ژانویه کمتر بود. این موضوع تا حد زیادی ناشی از کاهش تقاضا پس از تعطیلات سال نو چین و عرضه کافی در بازار بوده است.

به گزارش  چیلان ، در ۹ مارس، اداره ملی آمار چین (NBS) داده‌هایی را منتشر کرد که نشان می داد شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) این کشور در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد رشد داشت اما از ۲.۱ درصد ماه ژانویه کمتر بود. این موضوع تا حد زیادی ناشی از کاهش تقاضا پس از تعطیلات سال نو چین و عرضه کافی در بازار بوده است.

از طرف دیگر، شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) که نشان دهنده قیمت‌هایی است که کارخانه‌ها از عمده‌فروشان مطالبه می کنند، در ماه فوریه ۱.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت که بیشتر ناشی از افزایش‌های تجربه شده در سال قبل بود. این کاهش هزینه ها باعث بهبود تولید شده که با افزایش تقاضای بازار همراه شده است.

چین اخیراً رشد ۵ درصدی تولید ناخالص داخلی را برای سال ۲۰۲۳ هدف گذاری کرده است. با توجه به اینکه تورم قیمت مصرف کننده نسبتا پایین باقی مانده است، محرک های اقتصادی بیشتری در ماه های آینده انتظار می رود.

بازار چین
ارائه شده توسط دکتر جعفری طهرانی به گروه رسانه‌ای  چیلان 

2

تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۱
شناسه مطلب : 48499
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی