نشست معاونان و مدیران فولاد خراسان با کارشناسان و فعالان بازار سرمایه
شرکت «مجتمع فولاد خراسان» روز ۱۰ آبان، میزبان جمعی از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه بود.

به گزارش  چیلان ،در نشستی که با حضور تعدادی از معاونان و مدیران مجتمع با این فعالان برگزار شد، معاونان «فروش»، «مالی و اقتصادی»، «طرح و توسعه»، «خرید»، «بهره برداری» و مدیر «سرمایه گذاری و امور شرکت های» فولاد خراسان به تشریح مهم‌ترین برنامه‌ها و موضوعات مرتبط با تولید، سرمایه گذاری و توسعه شرکت پرداختند.

خلاصه مهم‌ترین نکات مطرح شده در این نشست را می‌خوانید:

فضیلتی، معاون بهره برداری: در واحد گندله‌سازی که در سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شده، برنامه افزایش ظرفیت از ۲.۵ به ۳.۴ میلیون تن را داریم. افزایش ظرفیت تولید آهن اسفنجی، هدفگذاری ۳ میلیون تنی تولید فولاد خام با تولید اسلب و تنوع بخشی به سبد محصولات نوردی، جزو برنامه‌های آینده شرکت است.

در واحد گندله‌سازی که در سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شده، برنامه افزایش ظرفیت از ۲.۵ به ۳.۴ میلیون تن را داریم. افزایش ظرفیت تولید آهن اسفنجی، هدفگذاری ۳ میلیون تنی تولید فولاد خام با تولید اسلب و تنوع بخشی به سبد محصولات نوردی، جزو برنامه‌های آینده شرکت است.

اسحاقیان، معاون طرح و توسعه: انعقاد قرارداد توسعه شبکه فاضلاب شهری و احداث تصفیه خانه برای استفاده ۲۵ ساله از پساب نیشابور، مهم‌ترین اقدام برای تامینِ مقرون به صرفه و پایدار ۷ میلیون تا ۱۴ میلیون متر مکعب آب فولاد خراسان است که حتی امکان تامین آب سایر صنایع را از طریق بازچرخانی پساب فراهم می‌کند. ما برای تامین پایدار آب در حال حاضر سهم ۴۰ درصدی در سد «بار» داشته و با راه اندازی پروژه پساب، به نقطه مطمئنی خواهیم رسید.

امروز زنجیره تولید فولاد خراسان به توازن رسیده و در نقطه کاملی هستیم و با پتانسیل‌هایی که داریم طرح‌های توسعه جدید را تعریف کرده ایم. افزایش ظرفیت ۹۰۰ هزار تنی در واحد گندله‌سازی، تولید ورق نورد گرم با ظرفیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن، توسعه فولادسازی، احداث واحد فولادسازی و ریخته‌گری اسلب به ظرفیت یک میلیون و ۳۲۰هزار تن از جمله اهداف توسعه‌ای زنجیره محصول فولاد خراسان است.

تحول در اجرای پروژه تولید کنسانتره سنگان با ظرفیت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن، برنامه ریزی ایجاد مگامدول واحد احیای اسفنجی از ۱.۴ میلیون تن به ۳.۱ میلیون تن، توسعه زیرسقف واحد گندله‌سازی از ۲.۵ به ۳.۴ میلیون تن از دیگر برنامه‌های توسعه شرکت است.

شفیعیان، معاون خرید: در زنجیره خط تولید ما ۴کارخانه اصلی وجود دارد که به صورت مداوم برای رسیدن به اهداف و برنامه‌ها و ایجاد سود کار می‌کنند. این موضوع مستلزم رصد، لجستیک و تامین کامل و منظم است. در حال حاضر سالانه حدود ۳ میلیون تن ماده اولیه وارد کارخانه میشود و نزدیک به یک میلیون تن هم محصولات خارج میشود و برای تامین حداقل دو نیم میلیون تن کنسانتره در سال باید به صورت مداوم برنامه ریزی داشته و قرارداد بسته شود.

در حال حاضر مهم‌ترین مبدا تامین کنساتنره ما معادن سنگان خواف است که دومزیت عالی دارد: ۱- فناوری معادن فعال در این منطقه و ۲- عیار و عناصر خالص آن که بهترین شرایط را دارند. علاوه بر آن مهم‌ترین مزیت رقابتی آن برای فولاد خراسان، مسافت کم و کاهش هزینه حمل و نقل است که با هدفگذاری ما بر روی حمل ونقل ریلی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

دیگر مبادی حمل کنساتنره ما شامل حدود ۲۰ درصد از نیاز فولاد خراسان از خراسان جنوبی و یزد بوده و آهن قراضه را هم تقریبا از تمام نقاط کشور و در حال حاضر بیش‌تر از خراسان جمع‌آوری می‌کنیم.

برای تامین آهک و دولومیت کارخانه‌های محلی با کیفیتی داریم و برای تامین قطعات یدکی، نزدیک به ۶ هزار ردیف کد کالا تعریف شده و مستمرا در حال تامین آن‌ها هستیم، که با راه اندازی سامانه تامین کنندگان، روند آن هم بسیار شفاف است.

هیهات، معاون برنامه ریزی و سرپرست معاونت فروش: ایران جزو ده کشور برتر تولید کننده فولاد است و سهم ۱.۶ درصدی از تولید جهانی را به خود اختصاص داده است و میزان تولید ما نسبت به سال گذشته ۶.۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

در آینده صنعت فولاد، سهم کوره قوس و کوره بلند در حال تغییر است و پیش‌بینی می‌شود که تکنولوژی کوره بلند ۴۰ و کوره قوس ۶۰ درصد سهم تولید را در بگیرد. مهم‌ترین چالش شرکت‌های فولادی ایران، به ویژه در زمینه صادرات در دهه‌های آتی، موضوع پیمان‌های بین‌المللی کاهش کربن است که باید بر اساس تعهدات خود عمل کرده و سهم خود را منطبق بر استاندارد‌های تعریف شده در این پیمان‌ها کاهش دهند.

رشد حاشیه سود شرکت در ۶ ماه نخست سال نشان می‌دهد که توانسته ایم فروش و بهای تمام‌شده را مدیریت کنیم. این در حالی است که تمام فروش‌های فخاس در بورس کالا انجام شده است. سیاستگذاری فروش شرکت، بر تامین منافع شرکت و صرفه و صلاح مجموعه و سهامداران مبتنی است و فروش به هر قیمت و در هر شرایطی در دستور کار نیست.

شکرانی، معاون مالی و اقتصادی: در ۶ ماه اول سال جاری با فروش ۸۵ هزار میلیارد ریالی که شامل فروش ۴۰۸ هزار تن انواع محصولات میلگرد، شمش و آهن اسفنجی در دو بخش داخلی و صادراتی بوده، سود عملیاتی ۳۱ هزار میلیارد ریالی برای شرکت محقق شده است.

سود خالص ۳ همتی شرکت منجر به تحقق ۶۰ درصدی بودجه شرکت شده و سود ۶ همتی برای سال جاری قابل پیش بینی است.

ذخیره مطمئن مواد اولیه نظیر کنسانتره و قرارداد‌هایی که داریم، ۲.۵ میلیون تن مورد نیاز ما را پوشش می‌دهد.

آستانه، مدیر امور سرمایه گذاری و شرکت‌ها: بنا به شرایطی که در بازار سرمایه وجود دارد، فعالان بازار سرمایه با بازدید میدانی از ناشرین تحلیل بهتری خواهند داشت، چرا که به شکل گیری نگاه عینی‌تر و جامع نزد ایشان کمک می‌کند. از همین رو تصمیم به اجرای این برنامه بازدید حضوری و از نزدیک گرفتیم.

چشم انداز شرکت، تولید ۳ میلیون فولاد خام است؛ و برای رفع مشکل تامین آب، انرژی، مواد اولیه و نیز انطباق با شریط زیست محیطی نظیر کاهش کربن در تولیدبرنامه ریزی‌های خوبی صوورت گرفته است.

پروژه ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن فولاد خراسان با عیار حداقل بیش از ۶۷درصد و با ابعاد ۴۰ میکرون بوده در منطقه سنگان در حال اجراست.. میزان پیشرفت پروژه تاکنون بیش از ۲۹درصد است و اعتبار برآورد شده و تخصیص یافته معادل ۷۱ میلیون یورو و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده که از آخرین الحاقیه پروژه تاکنون، معادل ۳۰ میلیون یورو و ۳۴۸ میلیارد از این بودجه محقق شده است. راه اندازی این کارخانه را برای حدود ۲۰ ماه دیگر پیش بینی کرده ایم.

photo ۲۰۲۳ ۱۱ ۰۵ ۱۲ ۲۸ ۵۵

2

تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۳
شناسه مطلب : 56089
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی