نامه رئیس سازمان بورس به وزیر صمت در مورد مصوبه وضع عوارض صادراتیاعتراض رئیس سازمان بورس به بخشنامه‌ای که بازار سهام را قرمزپوش کرد/ عوارض سنگین صادراتی، باعث «خدشه‌دار شدن امنیت سرمایه‌گذاری» در کشور می‌شود + تصویر نامه
بخشنامه معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صمت در خصوص وضع عوارض صادراتی بر محصولات زنجیره فولاد، فلزات اساسی، پتروشیمی، سیمان و غیره، باعث شد تا در روز جاری فشار فروش در بازار بورس شکل بگیرد و بسیاری از نمادهای بازار سرمایه صف فروش شدند. در همین رابطه، رئیس سازمان بورس طی نامه‌ای به وزیر صمت، به وضع عوارض بر صادرات فولاد و مواد معدنی و پتروشیمی از ابتدای سال جاری اعتراض و پیشنهاداتی را مطرح کرد.

به گزارش  چیلان ، رئیس سازمان بورس در نامه خود به وزیر صمت گفته است که بخشنامه وضع عوارض صادراتی باعث «تغییرات قابل توجه در فرآیند کسب‌وکار شرکت‌های سهامی عام تولیدی» می‌شود. مجید عشقی درخواست کرده که با هدف به حداقل رساندن اثرات منفی این بخشنامه، «با در نظرگرفتن ملاحظات بازار سرمایه، مبنای زمانی اخذ عوارض صادراتی حداقل پس از ۳ ماه از تاریخ تصویب و ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار، تعیین گردد و قیمت مبنای صادراتی فوب ایران از هفته اول دی ۱۴۰۰ به هفته پایانی ۱۴۰۰ تغییر و اعمال گردد».

رئیس سازمان بورس همچنین در نامه خود، تأثیرگذاری مصوبه وضع عوارض صادراتی بر بازار سرمایه را تشریح کرده و گفته است که وضع عوارض بر مبنای قیمت‌های صادراتی کالاها در هفته اول دی ۱۴۰۰، باعث «خدشه‌دار شدن امنیت سرمایه‌گذاری» در کشور می‌شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به وزیر صمت گفته است: «با توجه به طبقه‌بندی بخش عمده‌ای از محصولات تولیدی شرکت‌های سهامی عام ثبت شده در فهرست کالاهای مشمول عوارض، به نظر می‌رسد این موضوع در کوتاه و میان‌مدت بر روند معاملات اوراق بهادار در بازار سرمایه (سهام و بورس کالا) آثار منفی قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت و از آنجا که تعداد بسیار زیادی از سرمایه‌گذاران با توجه به افزایش قیمت جهانی کالاها در اسفند سال گذشته، اقدام به انجام معاملات نموده‌اند، لذا تصویب قیمت پایه منتهی به هفته اول دی ۱۴۰۰، موجبات خدشه‌دار شدن امنیت سرمایه‌گذاری را فراهم می‌نماید».

مصوبه‌ای که بسیاری از شرکت‌ها را زیان‌ده می‌کند

روز گذشته  چیلان  برای نخستین بار مصوبه‌ای را منتشر کرد که باعث تحمیل زیان به شرکت‌های فولادی و سهامداران آن‌ها می‌شود. طبق دستورالعمل جدید وزارت صمت، عوارض سنگینی از ابتدای سال ۱۴۰۱ به صادرات فولاد تحمیل می‌شود. با توجه به قیمت شمش فولادی صادراتی ایران در حال حاضر، عوارض صادرات شمش، ۱۷ درصد کل قیمت این محصول خواهد بود که این میزان بیش از حاشیه سود بسیاری از واحدهای فولادسازی است! عوارض اعمال‌شده بر صادرات شمش فولادی معادل بیش از ۱۲۲ دلار در هر تن است، در حالی که آخرین قیمت شمش در بورس کالا، ۱۰۰ دلار در هر تن پایین‌تر از نرخ‌های صادراتی بوده و با این عوارض میزان زیان تحمیل شده به شرکت‌های فولادی و سهامداران آن‌ها به بیش از ۲۲۰ دلار در هر تن خواهد رسید!

تصویر نامه رئیس سازمان بورس به وزیر صمت را ببینید:

نامه رئیس سازمان بورس

بیشتر بخوانید: وضع عوارض بسیار سنگین بر صادرات فولاد کشور/ عوارض ۱۷ درصدی، شرکت‌های فولادی را زیان‌ده خواهد کرد/ چه کسی پاسخگوی زیان شرکت‌های فولادی و سهامداران آن‌ها خواهد بود؟ + سند

2

تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۴
شناسه مطلب : 41741
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی