مدیرعامل شرکت‌ ترانسفورماتور کوره آریا تشریح کرد:جزئیات داخلی‌سازی انواع ترانسفورهای موردنیاز صنعت فولاد و فروآلیاژ/ ساخت بزرگ‌ترین ترانسفورماتور کوره کشور
دانیال گرزین مدیرعامل شرکت‌ ترانسفورماتور کوره آریا در گفت‌وگو با چیلان توانمندی‌های این شرکت و مزیت‌های رقابتی محصولات تولیدی توسط آن را تشریح کرد. شرکت ترانسفورماتور کوره آریا با هدف انتقال دانش فنی و ارائه خدمات از قبیل طراحی، ساخت، تست و سرویس انواع ترانسفورماتورهای مورد نیاز صنایع فولاد، فروآلیاژ و غیره تأسیس شده است. به کمک تجهیزات و زیرساخت‌های موجود در گروه صنعتی آریاترانسفو و انتقال تکنولوژی از مرجع اصلی اروپایی، شرکت ترانسفورماتور کوره آریا توانایی ساخت انواع ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی EAF و LF و انواع دیگر ترانسفورماتورهای صنعتی جریان بالا تا 360MVA و 140kA را دارد. گفتنی است اولین همایش تخصصی ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی توسط شرکت ترانسفورماتور کوره آریا و با همکاری شرکت CEM INDUSTRIAL TRANSFORMERS ایتالیا و گروه رسانه‌های تخصصی چیلان، با هدف آموزش موارد مورد نیاز دست‌اندرکاران فنی و بازرگانی این حوزه در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود.

دانیال گرزین در گفت‌وگو با  چیلان  تصریح کرد: با وجود گذشت زمان کوتاه از ورود شرکت ترانسفورماتور کوره آریا به حوزه تخصصی ترانسفورماتورهای کوره استقبال بسیار خوبی از طرف شرکت‌های فولادی بزرگ کشور صورت گرفته است. از جمله می‌توان به عقد قرارداد ساخت بزرگترین ترانسفورماتور کوره کشور با توان ۲۱۰MVA و همچنین تامین سیم‌پیچ‌های ترانسفورماتورهای موجود چندی از شرکت‌های بزرگ فولادی که با توجه به دسترسی این شرکت به دانش متخصصین اروپایی بدون نیاز به مهندسی معکوس انجام شده است، اشاره نمود.

وی افزود: در کنار محصولات و خدمات فوق تعدادی از شرکت‌های فولادسازی از خدمات مشاوره این شرکت به منظور بهینه‌سازی و تغییر طراحی ترانسفورماتورهای موجود خود بهره برده‌اند.

وی با ارائه جزئیات بیشتر گفت: در سالهای گذشته عمده ترانسفورماتورهای کوره بزرگ کشور از کشورهای اروپایی مخصوصا ایتالیا تامین شده اند. لذا با توجه به سابقه مناسب، اعتماد و استقبال بهره‌برداران صنعت فولاد و به منظور دسترسی صنایع فولاد کشور به متخصصین با تجریه، شرکت ترانسفورماتور کوره آریا اقدام به انتقال دانش فنی ساخت این ترانسفورماتورها از متخصصین و طراحان با تجربه در شرکت‌های با سابقه تخصصی ساخت ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی از طریق شرکت CEM Industrial Transformers نمود.

متن کامل این گفت‌وگو به شرح زیر است:

 

لطفا در مورد شرکت ترانسفورماتور کوره آریا توضیحاتی ارائه بفرمایید.

شرکت‌ ترانسفورماتور کوره آریا به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه “گروه صنعتی آریا ترانسفو” با هدف انتقال دانش فنی و ارائه خدمات از قبیل طراحی، ساخت، تست و سرویس انواع ترانسفورماتورهای مورد نیاز صنایع فولاد، فروآلیاژ و … با همکاری شرکت CEM Industrial Transformers در سال ۱۴۰۰ آغاز به‌ فعالیت نموده است.

این شرکت در شهرک صنعتی شهمیرزاد واقع در ۳۳ کیلومتری شمال شهر سمنان با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی و ظرفیت تولید سالانه بیش از ۸۵ دستگاه انواع ترانسفورماتور کوره قوس‌الکتریکی، کوره پاتیلی، راکتورهای سری، یکسوساز، شیفت فاز، سیکلوکانورتر صنایع فولاد و فروآلیاژ با استفاده از تکنولوژی و دانش فنی روز اروپای غربی با ماشین‌آلات و آزمایشگاه‌های مدرن فشارقوی در حال فعالیت می باشد.

ضرورت ایجاد شرکت ترانسفورماتور کوره آریا در گروه صنعتی آریاترانسفو چه بوده است؟

با توجه به تقاضای صنایع فولاد و فروآلیاژ کشور به ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی و نظر به تخصصی بودن این محصول و حساسیت بالای عملکرد صحیح آن در تولید بدون وقفه فولاد لازم بود تا مجموعه ای به صورت ویژه و تخصصی بر انتقال دانش فنی آن از مرجع اصلی اروپایی اقدام نماید. با وجود تجهیزات تولیدی و نرم افزاری به روز اروپایی در گروه صنعتی آریاترانسفو، شرکت ترانسفورماتور کوره آریا با پشتیبانی متخصصان با تجریه شرکت CEM Industrial Transformers ایتالیا، این شرکت موفق به ورود به حوزه تخصصی ساخت این ترانسفورماتورها شده است.

چه محصولات و خدماتی از طرف شرکت ترانسفورماتور کوره آریا قابل ارائه می باشد و استقبال مشتریان از خدمات و محصولات این شرکت چگونه بوده است؟

به کمک تجهیزات و زیرساخت های موجود در گروه صنعتی آریاترانسفو و انتقال تکنولوژی، شرکت ترانسفورماتور کوره آریا توانایی ساخت انواع ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی EAF و LF و انواع دیگر ترانسفورماتورهای صنعتی جریان بالا تا ۳۶۰MVA و ۱۴۰kA را دارد. همچنین امکان تامین انواع قطعات یدکی ترانسفورماتورهای کوره موجود از جمله سیم پیچ، تپ چنجر و انواع قطعات حفاظتی و اندازه گیری وجود دارد. همچنین خدمات تعمیر، نگهداری، پایش سلامت و مشاوره در تغییرات ترانسفورماتورهای موجود قابل ارائه می باشد.

با وجود گذشت زمان کوتاه از ورود شرکت ترانسفورماتور کوره آریا به حوزه تخصصی ترانسفورماتورهای کوره استقبال بسیار خوبی از طرف شرکت‌های فولادی بزرگ کشور صورت گرفته است. از جمله می توان به عقد قرارداد ساخت بزرگترین ترانسفورماتور کوره کشور با توان ۲۱۰MVA و همچنین تامین سیم پیچ های ترانسفورماتورهای موجود چندی از شرکت های بزرگ فولادی که با توجه به دسترسی این شرکت به دانش متخصصین اروپایی بدون نیاز به مهندسی معکوس انجام شده است اشاره نمود.

در کنار محصولات و خدمات فوق تعدادی از شرکت های فولادسازی از خدمات مشاوره این شرکت به منظور بهینه‌سازی و تغییر طراحی ترانسفورماتورهای موجود خود بهره برده اند.

استقبال شرکت های بزرگ فولادسازی کشور از فرایند انتقال دانش فنی که توسط این شرکت در حال انجام است و اعتماد آنها در حمایت از تولید با کیفیت و با پشتوانه کالای ایرانی قابل تقدیر است.

انتقال دانش فنی و بومی‌سازی این این محصولات در کشور به چه صورت بوده است؟

توسعه دانش فنی و تکنولوژی منحصر ‌به ‌فرد ساخت ترانسفورماتورهای کوره با تمرکز بر ترانسفورماتورهایی با قابلیت اطمینان بالا همراه با پیوستگی تولید در صنایع فلزی کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پیش از این، ترانسفورماتورهای خاص صنایع به ‌ویژه کوره قوس‌الکتریکی از کشورهایی نظیر چین و ایتالیا تامین می‌شد که بهره‌مندی از خدمات پس از فروش، گارانتی و سرویس و نگهداری این محصولات از معضلات شرکت‌های فلزی به شمار می‌رفت.

گروه صنعتی آریاترانسفو به‌عنوان تنها تولیدکننده تخصصی ترانسفورماتورهای صنعتی در کشور با هدف مرتفع نمودن دغدغه عمده تولیدکنندگان فولاد به تامین ترانسفورماتورهای کوره قوس‌الکتریکی و در راستای سیاست‌های اقتصادی کشور به داخلی‌سازی اقلام استراتژیک مورد نیاز صنایع، با تاسیس شرکت ترانسفورماتور کوره آریا اقدام به انتقال دانش فنی ساخت این اقلام نموده که توانسته با توجه به استقبال شرکت‌های تولیدکننده فروآلیاژ، فولاد و پیمانکاران عمده ایجاد واحدهای فولادی، بخش عمده‌ای از نیاز کشور به واردات ترانسفورماتورهای کوره و سایر ترانسفورماتور‌های صنعتی این شرکت‌ها را مرتفع سازد.

مراجع اصلی صاحب تکنولوژی در ساخت ترانسفورماتورهای کوره از چه کشورهایی هستند؟

در سالهای گذشته عمده ترانسفورماتورهای کوره بزرگ کشور از کشورهای اروپایی مخصوصا ایتالیا تامین شده اند. لذا با توجه به سابقه مناسب، اعتماد و استقبال بهره برداران صنعت فولاد و به منظور دسترسی صنایع فولاد کشور به متخصصین با تجریه، شرکت ترانسفورماتور کوره آریا اقدام به انتقال دانش فنی ساخت این ترانسفورماتورها از متخصصین و طراحان با تجربه در شرکت های با سابقه تخصصی ساخت ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی از طریق شرکت CEM Industrial Transformers نمود.

انتقال این تکنولوژی به کشور چه مزایایی دارد وبرای رفع چالش های موجود چه تدابیری اندیشیده شده است؟

ترانسفورماتورهای کوره اثر بسیار حیاتی در تولید بدون وقفه فولاد دارند و هر گونه خطا در عملکرد آنها منجر به خسارات بسیار زیاد در فرایند ذوب فولاد می گردد. لذا طراحی و ساخت این محصولات بر مبنای فرایندهای تحقیق و توسعه و آزمون و خطا، ریسک بسیار بالایی را به تولید کنندگان فولاد تحمیل می نماید و باید به روش صحیح و دقیق از مرجع صاحب تکنولوژی به ایران منتقل شود. با توجه به این که هر ترانسفورماتور کوره مسائل و الزامات خاص خود را در طراحی و ساخت دارد، حتی در صورت ساخت یک دستگاه با کمک فرایند های تحقیق و توسعه بدون دسترسی به مرجع اصلی دانش فنی، ساخت ترانسفورماتورهای بعدی با مسائل جدید روبرو خواهد بود و ریسک های بسیاری را به کارفرما تحمیل خواهد نمود. لذا بهتر است فرایند با کمک دانش فنی متخصصین با تجریه طولانی در این زمینه به صورت صحیح و اصولی صورت گیرد.

به همین دلیل شرکت ترانسفورماتور کوره آریا با نگاه تخصصی و تکنولوژیک در فرایند انتقال دانش فنی ساخت ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی بزرگ سعی در حذف ریسک های کارفرما در این حوزه دارد. بدین صورت که ترانسفورماتورهای کوره در این شرکت در سالهای اول با طراحی کامل توسط متخصصین صاحب تکنولوژی و همچنین تحت نظارت آنها تولید و تست و تصب وراه اندازی می گردند. کارسناسان و متخصصین شرکت ترانسفورماتور کوره آریا در کنار این تیم تخصصی به فرایند انتقال دانش فنی می پردازند. با توجه به تجربه موفق قبلی متخصصان این شرکت در انتقال دانش فنی اروپایی از شرکت Royal SMIT هلند در ساخت ترانسفورماتورهای شبکه و نیروگاهی، فرایند انتقال دانش فنی ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی نیز با سهولت و اصولی مشابه قبل و طبق برنامه در حال انجام می باشد. همچنین تجهیزات به روز اروپایی ساخت و تست در گروه صنعتی آریاترانسفو امکان پیاده سازی این تکنولوژی را فراهم می آورد.

مزایای رقابتی شرکت نسبت به رقبای داخلی و خارجی چه مواردی هستند؟

از آنجایی که کارکرد دائم محصولات در کارخانجات فولادی از اهمیت بالایی برخوردار است، خروج از سرویس هر ترانسفورماتور می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به شرکت‌های تولیدکننده وارد کند. مهم‌ترین مزیت استفاده از محصولات این شرکت خدمات پس از فروش سریع و انجام سرویس و تعمیرات انواع کوره‌های به کار رفته در کشور می باشد.

با توجه به اهمیت داخلی‌سازی ترانسفورماتورهای صنعتی قسمت عمده اقلام مورد نیاز این محصولات همچون ورق هسته، کلید تنظیم ولتاژ، بخش عمده سیم مسی و … از وندورلیست‌های باکیفیت خارجی تامین می‌شود. همچنین عدم‌استفاده از دانش فنی روز دنیا امکان و تولید ترانسفورماتورهای با کیفیت پایین، ریسک تولیدکنندگان فولاد را افزایش می‌دهد که شرکت ترانسفورماتور کوره آریا با پشتیبانی‌های فنی لازم مبنی بر طراحی، آموزش، نظارت بر تولید، تست، نصب و راه‌اندازی و همچنین تامین نرم‌افزارهای تخصصی محاسبات و طراحی این ترانسفورماتورهای خاص تا حد زیادی سعی در مرتفع نمودن این دغدغه تولیدکنندگان فولاد داشته است.

2

تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ماه ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۸
شناسه مطلب : 43643
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی